Парламентът на Израел гласува за приемане на закон, с който се забранява на Палестинската агенция за бежанците към ООН (Unrwa) да действа на територията на Израел и окупирания Източен Йерусалим, обвинявайки организацията в заговор с Хамас в Газа, пише „BBC“.
В рамките на три месеца ще бъдат забранени контактите между служителите на Unrwa и израелски официални лица, което сериозно ще ограничи възможността на агенцията да работи в Газа и окупирания от Израел Западен бряг.
Сътрудничеството с израелските военни, които контролират всички контролно-пропускателни пунктове в Газа, е от съществено значение за пренасянето на помощи на територията на Unrwa. Това е основната организация на ООН, която работи на място там. Няколко държави, включително САЩ и Обединеното кралство, изразиха сериозна загриженост относно този ход.
Говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър призова Израел да преразгледа забраната, като заяви, че Unrwa е „незаменима“ в момента при предоставянето на хуманитарна помощ в Газа.
Министър-председателят на Обединеното кралство сър Кийр Стармър коментира, че законите рискуват да направят невъзможна „жизненоважната работа на Unrwa за палестинците, застрашавайки цялата международна хуманитарна реакция в Газа“.
Ръководителят на ООН Антонио Гутериш подчерта, че този ход ще има „опустошителни последици за палестинските бежанци“.
Почти цялото население на анклава, наброяващо повече от два милиона души, зависи от помощта и услугите на агенцията. Но Израел се противопоставя на Палестинската агенция за бежанците към ООН от десетилетия, като през последните години противопоставянето му се засилва.
Израел твърди, че служителите на Unrwa са влезли в сговор с Хамас в Газа, и твърди, че 19 служители на Палестинската агенция за бежанците към ООН са участвали в атаките на Хамас от 7 октомври 2023 г.
ООН разследва твърдението на Израел и уволни девет от обвинените, но заяви, че Израел не е предоставил доказателства за по-широките твърдения. Палестинската агенция за бежанците към ООН настоява, че отношенията с Хамас са единствено, за да може агенцията да си върши работата.
Обвиненията срещу Unrwa накараха много западни държави, включително САЩ и Обединеното кралство, да оттеглят финансирането си по-рано тази година, но след това те възстановиха подкрепата си.
Израелският парламент, Кнесетът, одобри двата законопроекта с огромно мнозинство в понеделник вечерта. С новите закони служителите на Палестинската агенция за бежанците към ООН ще загубят правния си имунитет в Израел, а централата на агенцията в Източен Йерусалим ще бъде закрита.
Министър-председателят Бенямин Нетаняху заяви, че служителите на Unrwa, участващи в терористични дейности срещу Израел, трябва да бъдат подведени под отговорност. Но добави:
„Устойчивата хуманитарна помощ трябва да остане достъпна в Газа.“
„Готови сме да работим с нашите международни партньори, за да гарантираме, че Израел ще продължи да улеснява хуманитарната помощ за цивилното население в Газа по начин, който не застрашава сигурността на Израел“, написа той в платформата X.
Представяйки законодателството, Юли Еделщайн, председател на комисията по външни работи и сигурност на Кнесета, обвини Палестинската агенция за бежанците към ООН, че се използва като „прикритие за терористични действия“.
„Съществува дълбока връзка между терористичната организация (Хамас) и Unrwa и Израел не може да се примири с това“, заяви той в парламента.
Unrwa – Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци и организация на работата БАПОР – от десетилетия предоставя редица услуги и подкрепа, включително здравеопазване и образование, на милиони палестинци в Газа.
След избухването на войната миналата година присъствието на агенцията на място я превърна в ключова част от усилията за доставяне на хуманитарни доставки на цивилното население, почти всички от което зависят от помощта, за да оцелеят.
Около два и половина милиона палестинци са регистрирани в Unrwa в окупирания от Израел Западен бряг, включително Източен Йерусалим, и в ивицата Газа.
В северната част на Ивицата Газа, където израелските войски провеждат военни операции срещу бойците на Хамас, стотици хиляди хора живеят във все по-отчайващи условия.
Ръководителят на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк заяви в петък, че израелските военни подлагат цяло население на бомбардировки, обсада и риск от гладна смърт.
Много палестинци смятат, че израелските военни изпълняват план „предай се или умри от глад“ в северната част на Газа, който предвижда принудително изселване на всички около 400 000 цивилни там на юг, последвано от обсада на всички останали бойци на Хамас.
Израелските военни отрекоха да имат такъв план и заявиха, че Израел предприема мерки за свеждане до минимум на цивилните жертви, включително издаване на заповеди за евакуация.
Израел започна кампания за унищожаване на Хамас в отговор на нападението му срещу Израел на 7 октомври, при което бяха убити около 1200 души, а други 251 бяха взети за заложници. Оттогава досега в Газа са убити най-малко 42 924 души по данни на управляваното от Хамас министерство на здравеопазването, което не прави разлика между бойци и цивилни в своите данни.
Израел взриви склад за боеприпаси на „Хизбула“, причинявайки заблуда за земетресение