Политологът и преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ Страхил Делийски написа коментар в социалната мрежа Facebook, в който обяснява значението на „демократичната култура“ и какво се изисква за нея. Публикуваме го без редакторска намеса:
„Още малко за демократичната култура. Тя изисква самокритична рефлексия. Ако някой равен (политически) на теб ти каже „има проблем в твоята позиция“ ти следва, ако не да се замислиш, ти най-малкото да отчетеш подобно мнение за валидно.
Наличието на подобна самокритична рефлексия освен всичко друго прави света и хората много по-интересни. Изведнъж разбираш, че освен дебили, олигофрени и платени вражески пропагандисти – нашественици в един свят, пригоден само за теб и тези като теб – това са хора, които обичат, вярват, смеят се и плачат, и благодарение на които е възможен твоя собствен живот.
Смея да кажа, че подобна критична саморефлексия е доста характерна за по-традиционните селски общности.
Струва ми се, че българската демокрация не успява много добре, защото демократичната култура „отдолу“ трябва да се представлява от недемократично мислещи „демократични“ елити.
Ако преди стотина години либерал е означавало „либи ралото“ сега не е много ясно.“