Политическият мигрант е интересен феномен. Това обяви в интервю за „24 часа“ политологът Страхил Делийски. Според него в България се е появило това явление заради два основни фактора. Първият е, че е имало криза на представителството, което не е ново и се е случвало и когато дойдоха на власт първо Симеон Сакскобурггостки, а след това и Бойко Борисов. Вторият фактор е много сгъстеният цикъл на политическия процес в момента.
Преди новите партии са се появили на 3 или 4 години, докато сега нова формация идваше за всеки един нов вот през 3-4 месеца. Затова голяма част от избирателните са тръгнали и в нова посока и те дори не са се запознали с програмите им за управление на страната. Те просто са искали да сменят старото с новото, защото са считали, че то е по-доброто.
Според Делийски такъв мигриращ избор е много характерен за състоянието на органична криза. А според него в момента България се намира именно в такава. Освен това кризата минава по линията на тези, които са горе и тези, които са долу.
Важен е и факторът, че в политическата система се наблюдава едно свръхпредставителство на интересите на едно икономическо малцинство, което е свързано с определена данъчна система, с приватизация и т.н. А в същото време изобщо отсъства представителството на голямото икономическо мнозинство.
Делийски говори и за различните групи, които са се формирали в българското общество. Според него от април до ноември те са четири типа и са основно по оста статукво – промяна, както и отношение към субектите на промяната.
Около 1 милион българи са обединени около това, че в страната трябва да има радикална промяна. Според тях партиите, които носят този лозунг, трябва да управляват заедно. За други 1 милион български граждани промяната означава хаос. Тези хора гласуват за ГЕРБ и ДПС.
Избирателите на БСП и „Има такъв народ“ според Делийски пък са хора, които също подкрепят промяната, но не считат, че нейни носители са другите две партии в тази категория.