Страхове и въпроси относно нарастващия ядрен арсенал на Северна Корея

0
47
Балистична ракета
Балистична ракета. Снимка: Pixabay

Последните изстрелвания на ракети от Северна Корея са демонстрация на признатата способност на страната да използва ядрена сила срещу Южна Корея и континенталната част на САЩ, пише „Асошиейтед прес“ и пита:

„Колко непосредствена е тази заплаха?“

Северна Корея твърди, че нейните ядрени сили са способни да унищожат нейните съперници и често следва своите провокативни оръжейни тестове с подробности за изстрелването. Но много чуждестранни експерти наричат твърдението на Севера пропаганда и предполагат, че страната все още не е в състояние да удари Съединените щати или техните съюзници с ядрено оръжие.

Няма съмнение, че Северна Корея има ядрени бомби и че разполага с ракети, които поставят континенталната част на САЩ, Южна Корея и Япония на поразително разстояние. Това, което все още не е ясно, е дали страната е усвоила сложното инженерство, необходимо за свързване на бомбите и ракетите.

Междуконтинентални балистични ракети

Северна Корея демонстрира, че разполага с ракети, които могат да летят достатъчно далеч, за да достигнат дълбоко в континенталната част на САЩ, но не е ясно дали могат да оцелеят при повторното навлизане в земната атмосфера при пристигането си.

Северна Корея заяви, че е изстреляла междуконтинентална балистична ракета Hwasong-15 в събота, за да провери надеждността на оръжието и бойната готовност на ядрените сили на страната. Това е един от трите вида междуконтинентални балистични ракети, които страната е разработила, заедно с Hwasong-14 и Hwasong-17. И трите са с течно гориво и Северна Корея ги описва като способни да притежават ядрена енергия.

Изстреляно почти право нагоре, за да избегне териториите на съседите, оръжието достигна максимална надморска височина от около 5770 километра (3585 мили) и прелетя 990 километра (615 мили), според държавните медии на Северна Корея. Докладваните подробности за полета предполагат, че ракетата може да измине 13000 километра (8080 мили) или повече, ако бъде изстреляна по нормална траектория. По този повод анализаторът Шин Джонг-у от Южнокорейския форум за отбрана и сигурност направи следния коментар:

„Тези дни Северна Корея разкрива информация за изстрелванията си по много подробен начин, за да се опита да накара другите да повярват, че това, което са направили, е истинско. Но мисля, че това е част от тяхната пропаганда.“

Има въпроси относно това дали Северна Корея е придобила технологията за защита на бойните глави от околната среда с висока температура и силен стрес при повторно навлизане в атмосферата.

В южнокорейски двугодишен отбранителен документ, публикуван миналата седмица, се казва, че не е ясно дали ракетите могат да оцелеят при повторно влизане, тъй като всички тестове на междуконтиненталните балистични ракети на Северна Корея досега са правени под високи ъгли.

Лий Чун Геун, почетен научен сътрудник в Института за научна и технологична политика на Южна Корея, смята, че нормалната траектория би причинила по-голям стрес, тъй като бойната глава ще прекара по-дълго време, преминавайки през височини с висока плътност на въздуха.

Държавните медии на Северна Корея излязоха с информация, че изстрелването е направено „внезапно по изненадваща заповед на лидера Ким Чен Ун. Лейф-Ерик Ийсли, професор в университета Ewha в Сеул, обясни какво се случва:

„По този начин твърденията на режима на Ким за краткосрочни изстрелвания имат за цел да демонстрират не само развитието на стратегически и тактически ядрени сили, но и оперативната способност за тяхното използване.“

На военен парад по-рано този месец Северна Корея демонстрира около дузина междуконтинентални балистични ракети, безпрецедентен брой, който предполага напредък в усилията ѝ за масово производство на мощни оръжия. Сред тях бяха огромни запечатани ракети, които според експерти вероятно са били версия на междуконтинентална балистична ракета с твърдо гориво, която Северна Корея се опитва да разработи през последните години. Системите с твърдо гориво позволяват на ракетите да бъдат мобилни на земята и ги правят по-бързи за изстрелване.

Бойни глави

Северна Корея вероятно има десетки ядрени бойни глави. Въпросът е дали са достатъчно малки, за да се поберат на ракета. Северна Корея досега е извършила шест подземни ядрени тестови експлозии за производство на бойни глави, които може да постави на ракети. Външните оценки за броя на ядрените бойни глави на Северна Корея варират значително, вариращи от 20-60 до около 115.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments