На сесията на Общинския съвет в Бургас, насрочена за 23 февруари, предстои да се разгледа и гласува най-важната докладна записка за годината, а именно – проектобюджетът на общината за 2021-а. Освен това трябва да бъде избран нов обществен посредник. Важното в случая е, че това става с тайно гласуване, което предполага задължително физическо присъствие на общинските съветници, които трябва да пуснат своя вот.
Въпреки всичко това днес на Председателски съвет е било взето решение и този месец заседанието на Общинския съвет да се проведе онлайн, а не на живо, научи Искра.бг. Информацията ни беше потвърдена и от Общинския съвет. Този факт е изключително изненадващ. Причината е, че още на 4 февруари на сайта на Общинския съвет беше публикувано съобщение, което стои и до момента, и в което се посочва, че сесията ще се проведе присъствено в зала „Бойчо Брънзов“. Нещо повече, на нея ще бъдат допускани и представители на медиите, като ще има осигурено и видеоизлъчване. Тоест, първо е било взето решение заседанието на да не се провежда онлайн, а днес е било гласувано точно обратното. Тук възниква важният въпрос защо мнозинството, доминирано от ГЕРБ, е променило своето становище?
ГЕРБ е партия, която не се ползва с добро име и с която са свързани поредица от скандали. Те редовно използват законови хватки, за да прикрият една или друга злоупотреба или да избегнат напълно резонната критика. Всичко това се случва и в Бургас, където кмет е зам.-председателят на политическата сила.
Спорове имаше и на последното заседание на Общинския съвет през месец януари. Причината е, че системата за онлайн сесията не работи добре, общински съветници не могат да се изкажат, стигна се дори до искане за поименна проверка и включване на камерите на всички 51 членове на местния парламент. Поименна проверка беше направена, но никой не успя да си включи камерата. Разпознаването беше направено само на базата на гласа на общинските съветници. Още тогава се чуха критики, че и бюджетът ще бъде приет по същия начин, но председателят Севдалина Турманова каза да не се правели подобни внушения. Сега се оказва, че това не са внушения, а самата истина.
А защо ГЕРБ иска бюджетът да бъде гледан и приет по този начин? Страхуват ли се от основателна критика и опитват ли се да заглушат гласа на определени общински съветници? Това са все важни въпроси, които възникват след днешното решение на Председателския съвет. Аргументът за запазване на живота и здравето на хората в случая не е състоятелен, защото през октомври например заболеваемостта беше много по-висока от сегашната, а тогава сесията се състоя в зала „Бойчо Брънзов“ и не беше отложена.
Предстои да разберем също дали няма и тази година да се стигне до дежа вю, след като миналата за общественото обсъждане бяха дадени на гражданите само 40 страници от проектобюджета, който впоследствие се оказа 182 страници. Самият проект беше предоставен на членовете на местния парламент броени дни преди разглеждането му в комисии и се стигна до там той да бъде отхвърлен, както се случи в Комисията по икономика и инвестиционни политики, например.
Друг важен аргумент за провеждането на заседание присъствено този месец е фактът, че съветниците ще трябва да отидат физически до общината, за да гласуват тайно за нов обществен посредник. Така в една малка зала ще се съберат много хора, което неминуемо ще доведе до струпване, а това може да бъде избегнато в „Бойчо Брънзов“, където има достатъчно място и за членовете на местния парламент, и за представителите на медиите, и на администрацията.