Училищата отвориха, ограниченията за COVID-19 масово се облекчават, а вариантът Делта върлува по цял свят, създавайки водовъртеж от объркване за родителите как да защитят най-добре неваксинираните си деца, пише “CNN”.
Данните от по-ранната фаза на пандемията показват, че е по-малко вероятно децата да се разболеят сериозно. Появата на вариантът Делта обаче промени играта, като направи на пух и прах мита, че здравите деца не могат да бъдат силно засегнати от вируса.
Докато много държави с високи доходи, включително САЩ и повечето членове на Европейския съюз, сега предлагат ваксини срещу COVID за деца над 12 години, няколко държави вече са разрешили поставянето на игла за по-млади хора.
Междувременно тежкото неравенство в доставката на ваксини продължава на световно ниво, като много от развиващите се страни продължават да се борят да предоставят първа и втора доза на високорискови групи – със самата идея да се предоставят игли на деца, което все още са мечта. Ето глобалната картина на това как стоят нещата.
Къде се ваксинират деца под 12 години?
Куба стана първата страна в света, която ваксинира деца на 2-годишна възраст този месец, като правителството заяви, че нейните местни ваксини са безопасни за малчуганите. Първоначално островната държава планира да се съсредоточи върху ваксинирането на здравни работници, възрастни хора и най-засегнатите райони. След това, след скока на инфекциите сред децата, дължащ се на варианта Делта, страната обяви, че също така ще даде приоритет на малките деца в опит да отворят безопасно класните стаи. По време на пандемията повечето занятия бяха преустановени в Куба. Учениците вместо това учат основно чрез образователни телевизионни програми, тъй като домашният интернет остава рядкост на острова.
Куба все още не е предоставила данни за своите ваксини на външни наблюдатели, но заяви, че ще поиска одобрение от Световната здравна организация (СЗО) в четвъртък.
Чили, Китай, Ел Салвадор и Обединените арабски емирства също са одобрили ваксини за по-малки деца. В Чили децата на 6 и повече години могат да получат иглата Sinovac, докато в Китай ваксините Sinovac и CoronaVac са разрешени за употреба при деца на 3-годишна възраст. В Ел Салвадор децата на 6 години скоро ще могат да бъдат ваксинирани , докато в Обединените арабски емирства, където Sinopharm е одобрена за 3-годишни деца, правителството даде ясно да се разбере, че програмата за ваксинация няма да е задължителна.
Междувременно американските деца между 5 и 11 години биха могли да получат ваксина някъде тази есен, в очакване на одобрение от Американската администрация по храните и лекарствата. Изпълнителният директор на Pfizer заяви във вторник, че компанията планира да представи данни за ваксината си от проучвания, включващи тази възрастова група до края на този месец.
Къде правителствата все още обмислят какво да правят по отношение на по-малките деца
Обединеното кралство е по-предпазливо от много други европейски страни по отношение на ваксинирането на по-младите популации, като само препоръча ваксината за 12-15-годишни в понеделник, следвайки съветите на главния си медицински персонал. Този ход сложи край на месеци дебати сред учените и правителството и поставя препоръката в съответствие със съветите в САЩ и в много други европейски страни, които ваксинират тази възрастова група от месеци.
В края на май Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) одобри употребата на ваксината на Pfizer/BioNtech за деца на възраст 12-15 години, въз основа на проучване, което показа, че имунният отговор към ваксината в тази възрастова група е сравним с наблюдавания имунен отговор при хора от между 16 и 25-годишна възраст. В края на юли ЕМА одобри ваксината Moderna за деца на възраст 12-15 години.
Франция, Дания, Германия, Ирландия, Италия, Испания и Полша са сред страните от ЕС, които са разгърнали своите кампании за ваксинация за деца на възраст 12-15 години, като усвояването варира в рамките на блока.
Швейцария – която не е част от Европейския съюз – ваксинира по-младата възрастова група от юни. Швеция ще предложи ваксината на 12-15 годишни деца по-късно през есента, заяви шведският премиер Стефан Лофвен в четвъртък.
Междувременно във Великобритания няма текущи планове за ваксиниране на деца под 12 години, според Крис Уити, главен медицински специалист на Англия. Настоящите насоки на Обединеното кралство за деца на възраст 12-15 години бяха представени с надеждата, че те ще намалят разпространението на вируса в училищата, каза Уити. Той отбелязва обаче, че ваксините не са сребърен куршум и че политиките за минимизиране на предаването трябва да останат в сила. Тийнейджърите ще получат само една доза от ваксината засега.
Новото ръководство също активизира дебата за съгласие във Великобритания, особено когато родител и дете не са съгласни. Докато родителите във Великобритания обикновено трябва да разрешат ваксинация за деца под 16 години, децата могат да отменят в това решение родителите, които се колебаят с ваксината, ако клиницист ги счете за „компетентни“ да направят това.
Кога ваксинацията под 12-годишна възраст не е опция, защото няма достатъчно дози?
Докато повече от 42% от световното население е получило поне една доза ваксина, само 1,9% от хората в страни с ниски доходи са получили поне един изстрел, като продължават да оставят милиарди с висок риск от заболяване и смърт, когато са изложени на COVID-19.
Хаити получи първите си ваксини едва през юли, като доставката на 500 000 дози, дарени от САЩ чрез програмата за споделяне на ваксини COVAX. По -малко от 1% от 11,4 милиона души в страната – от които близо една трета са на възраст под 14 години – са били ваксинирани досега. През май, когато някои държави с високи доходи започнаха да ваксинират деца и други групи с нисък риск, шефът на Световната здравна организация Тедрос Адханом Гебреесус каза, че “го правят за сметка на здравните работници и високорисковите групи в други страни”.
Къде ваксинацията за деца може да бъде по-трудна?
Въпреки че досега никоя държава не е категорично изключвала ваксинирането на по-малки деца, колебанията във връзка с ваксините сред политиците биха могли да играят роля в страните, очевидно несигурни да направят това.
В Демократична република Конго са приложени малко над 120 000 дози – оставяйки под 0,1% от населението на страната от 90 милиона защитени. Миналата седмица страната получи 250 000 дози ваксина Moderna, дарени от САЩ чрез COVAX. Скоро ще последват още 250 000 дози Pfizer.
Скептицизмът към ваксините обаче остава висок в страната, като видни лидери, включително президента, допринасят за това колебание.
През март повече от 1,7 милиона дози AstraZeneca пристигнаха в Киншаса, но правителството забави разпространението си след съобщения за редки кръвни съсиреци и след това изнесе около 75% от пратката.
В понеделник, след изчакване в продължение на шест месеца, президентът на Демократична Република Конго Феликс Цишекеди се ваксинира, като каза след първата си доза от изстрела от Модерна, че “с този акт искам да покажа на сънародниците си, че наистина е необходимо да се направи ваксината и че това не е повод да се притеснявате”. “ Той добави, че съпругата му също е получила ваксината и след това призова другите да го направят, “защото това спасява животи”.
Промяната в съобщенията може да остави служителите на общественото здраве да се надяват да получат повече оръжия през следващите месеци. Но как това ще се случи по отношение на ваксинирането на деца, остава неясно в страна, където дезинформацията за ваксините е разпространена и където по-рано тази година около 70% от здравните работници заявиха, че няма да се ваксинират.