Строителите вече са най-търсената професия

Строителният сектор страда от сериозен недостиг на кадри, а много фирми търсят работна ръка от чужбина

0
42
Работник, работници, работа, строителите
Работници. Снимка: Искра.бг

Строителите вече са най-търсената професия, като учителите изместват здравните работници в класацията. IT секторът все още е най-добре платен.

Александър Георгиев, представител на Българската конфедерация по заетостта, сподели пред „Bulgaria ON AIR“, че строителството оглавява класацията заради инерцията от много стартирали проекти, които трябва да се завършат. Той посочва, че секторите с традиционно високо търсене на кадри в момента преживяват „охлаждане“, което намалява нуждата от нови служители. В строителството се очаква и забавяне на нови проекти.

Строителният сектор страда от сериозен недостиг на кадри, а много фирми търсят работна ръка от чужбина. Спадът при здравните работници се дължи на трудностите на болниците да намират нужните специалисти. Георгиев посочва, че учителите се търсят все повече заради нарастващия брой преподаватели в предпенсионна възраст.

Георгиев отбелязва, че актуализирането на заплатите в учителския сектор е било наложително. Без това, броят на отворените позиции щеше да бъде още по-голям.

Трудовите условия и естеството на проектите също са решаващи за хората, които избират да работят в строителството. Георгиев обяснява, че привлекателните ставки в строителния сектор и високите доходи изпреварват някои позиции в IT сектора.

Специалисти с професионална квалификация като шлосери и заварчици са търсени в сектора. В условията на охладен пазар, работодателите стават по-взискателни при избора на персонал, но продължава да се налага да бъдат гъвкави.

Георгиев подчертава и нуждата от политики за връщане на българите, напуснали страната, като посочва, че е важно да бъдат стимулирани да се завърнат и да се включат в трудовия пазар.

Благослав Михайлов: Българската диаспора в САЩ буквално може да обърне резултата от президентските избори!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments