Субсидии за животновъди са нужни, но извън Националните паркове – позиция на коалиция „За да остане природа в България“

5
62
Крави
Снимка: Pixabay

Коалиция „За да остане природа в България“ подкрепя всички усилия за опазване на природата в националните паркове, които са част от най-ценната ни защитена природа. Това включва и адаптивно управление зависещо от научните резултати. Именно такива резултати показаха нуждата от поетапно елиминиране на субсидираната паша на едри породи в националните паркове. Така започва позиция на сдружението, изпратена до медиите, която продължава по следния начин:

„В момента животновъди водят публична кампания срещу законовите действия на Министерство на околната среда за ограничаване на животните в националните паркове. Реално Министерство на земеделието и храните е администрацията, която следва да проведе нужните анализи, дискусии и да осигури нужната организация за пасищата в страната. Националните паркове заемат около един процент от територията на страната, а пасищата в тях – 3,5% от пасищата в страната.

Въвеждането на мярката „Пасторализъм“ е предложено в миналото, за да се опазва биологичното разнообразие, като се редуцира площта на храстовата растителност (хвойна, клек и др.) и се насърчи развитието на тревистите съобщества. Това е направено без достатъчен анализ на наличната в страната и в чужбина информация – вкл. публикувани в по-далечното или по-близкото минало проучвания, анализи и др. В годините на прилагането ѝ се натрупаха достатъчно данни, че не се опазва биологичното разнообразие, а обратното – влошава се при тревните местообитания и местообитанията на много видове животни и растения. Не се изпълнява и основната функция – да се спре експанзията на храстовата растителност.

Новото регламентиране на субсидията „Пасторализъм“, част от Стратегическия план за земеделието, е заложено в становището1 по екологична оценка на плана от септември 2023 г. За да се получава субсидията то изисква намаляване броя на животните на площ, което следва да се прилага още от тази година, както и прехвърляне на мярката в територии извън националните паркове след 2025 г. Становището не е обжалвано, вече е в сила и законът изисква неговото прилагане.

Промените в мярката се налагат от изводите на учени и експерти за ефектите от вече дългогодишното прилагане на субсидията в „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан“.

Документираните въздействия от прилагането ѝ в два изминали финансови периода са: кравите утъпкват и преизпасват тревни местообитания и редки растения, замърсяват извори и планински езера, навлизат в резервати, пречат на дивите кози да заемат оптималните си местообитания, създават конфликт с едрите хищници и мн. др.

  • Пашата в националните паркове няма да бъде забранена, но ще бъдат премахнати изкуствените парични стимули за това. За илюстрация как изкуствените стимули изкривяват ситуацията с пашата на едър рогат добитък са цифрите от НП Рила: в резултат на прилагане на субсидията пашуващите крави само в НП Рила са се увеличили от 661 през 2007 до 8338 през 20223.
  • Българските животновъди трябва да бъдат подпомагани, за да бъдат конкурентноспособни. Но не с цената на природата в Националните ни паркове. От Коалиция „За да остане природа в България“ призоваваме Министерството на земеделието да намерят как да подкрепят животновъдите по начин, който не нарушава български и европейски екологични норми. Сигурно сме, че това е възможно и е въпрос единствено на желание от страна на експертите на МЗХ това да бъде направено.

Целите на националните паркове се определят от закона за защитените територии. Те са опазване на биоразнообразието и на екосистемите, и създаване на предпоставки за поминък за местните хора, който е съвместим с природозащитата.

На 28 май се отбелязва Европейският Ден на парковете. Целта е да се отпразнуват най-емблематичните кътове дива природа, чието опазване е наш български принос!“

В коалицията „За да остане природа в България“ членуват Асоциация на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българска федерация по катерене и алпинизъм, Българска федерация по спелеология, Българската фондация „Биоразнообразие“, Грийнпийс България, Екологично сдружение „За Земята“, Инициативата „Зелени закони“, Информационния и учебен център по екология, Народно читалище „Бъдеще Сега“, Сдружение „Агролинк“, Сдружение „Белият бряг“, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение „Природа назаем“, СНЦ „Зелени Балкани“, Сдружение „Природен Фонд“, клуб UNESCO към Студентски съвет на СУ „Св. Кл. Охридски“, Софийско гражданско сдружение „Щастливеца“, гражданска група „Да спасим Иракли“, „Граждани за Рила“, WWF България. Коалицията е подкрепена от още над 50 организации, групи и инициативи. 

Експерт по време на голям форум в Бургас: 2024 г. ще е годината на роботите

Абониране
Известие от
guest

5 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Субсидии за животновъди са нужни, но извън Националнит… […]

Петьо
Петьо
6 месеци по-рано

статия ли бе, да го прочетеш, какво?

Петър
Петър
6 месеци по-рано

Зелената мафия пак изпълнява поръчки

Таня
Таня
6 месеци по-рано

Поредната схема за зелен рекет

Милена
Милена
6 месеци по-рано

Зеленият октопод на Тома Белев ламти за нови пари от държавата и Европа.