Суданците бягат от боевете и търсят убежище. Извеждат чужденци с хеликоптер

0
61
Судан
Снимка: Pixabay

Докато чуждестранните правителства транспортираха по въздух стотици свои дипломати и други граждани от Судан, местните отчаяно търсеха начини да избягат от хаоса на фона на опасенията, че двамата съперничещи си генерали на страната могат да ескалират широкомащабната си битка за власт, след като евакуациите приключат, предава „Асошиейтед прес“.

Много суданци, заедно с египтяни и други чужденци, които не можаха да се качат на полети, рискуваха дългото и опасно пътуване до северната граница на Египет.

„Пътувахме 15 часа по суша на наш собствен риск“, сподели на граничния пункт Аркин с Египет студентът Сулиман ал-Куни. „Автобуси, наредени на опашка на отдалечения пропускателен пункт в пустинята, превозват стотици хора“, допълни той. Ал-Куни беше сред десетките египетски студенти, предприели прехода. Той уточни:

„Но много от нашите приятели все още са в капан в Судан.“

Известният судански режисьор Амджад Абуал-Ала написа във Фейсбук, че неговата майка, братя и сестри и племенници „са на път от Судан до Кайро през Асуан“, имайки предвид най-южния град на Египет.

Боевете бушуваха в Омдурман, град от другата страна на река Нил от Хартум, разказаха жители, въпреки очакваното прекратяване на огъня, което да съвпадне с тридневния мюсюлмански празник Ид ал-Фитр.

„Не сме виждали такова примирие“, призна Амин ал-Тайед от дома си близо до централата на държавната телевизия в Омдурман, добавяйки, че силна стрелба и гръмотевични експлозии са разтърсили града.

Над 420 души, включително 264 цивилни, бяха убити и над 3700 ранени за деветдневни боеве между суданските въоръжени сили и мощната паравоенна група, известна като Сили за бърза подкрепа. RSF съобщи, че въоръжените сили са нанесли въздушни удари по престижния квартал „Кафури“, северно от Хартум. Няма незабавен коментар от армията. Продължаващото насилие се отрази на операциите на главното международно летище, като унищожи цивилни самолети и повреди поне една писта, а над нея се издигна гъст черен дим. Други летища също са спрени.

Все пак двете страни намалиха боевете достатъчно, за да може потокът от международни военни самолети да кацне в района на Хартум и да извлече чужди граждани от неделя. Изселването започна с американски сили за специални операции, които нахлуха и напуснаха Хартум с хеликоптери рано в неделя, за да евакуират персонала на посолството на САЩ.

Франция изведе близо 400 души, включително граждани от 28 държави, с четири полета до близката държава на Африканския рог Джибути, два от които през нощта. C-130 Hercules на нидерландските военновъздушни сили излетя от Судан за Йордания в ранните часове на понеделник, носейки на борда си хора от различни националности, включително холандци. Досега Германия е извършила три полета от Судан, довеждайки повече от 300 души в Йордания.

Италия, Испания, Йордания и Гърция също изведоха общо още няколкостотин души, включително свои граждани на други държави. Изглежда вероятно евакуациите да продължат, ако условията на боевете позволяват. Въпреки че американски служители казаха, че е твърде опасно за координирана от правителството евакуация на хиляди частни граждани на САЩ, други страни се бориха да отстранят своите граждани, които искаха да напуснат.

Японски граждани се транспортират по суша до източен град, за да бъдат взети от японски самолети, разположени в Джибути, съобщиха японски медии. Франция и Германия заявиха, че са готови да направят повече полети, ако това е възможно.

Британският премиер Риши Сунак написа в Twitter, че въоръжените сили на Обединеното кралство са евакуирали британския дипломатически персонал и членовете на семейството. Но министърът на Близкия изток на Великобритания Андрю Мичъл съобщи, че около 2000 граждани на Обединеното кралство, които все още са в Судан, са се регистрирали в посолството за потенциална евакуация. Много британци в страната се оплакаха от липса на информация от страна на правителството и казват, че не знаят, каквито и да било планове за евакуация. Пред „BBC“ Мичъл коментира, че правителството прави „интензивно планиране“ за „серия от възможни евакуации“.

Египет, който заяви, че има над 10 000 граждани в Судан, призова тези в градове, различни от Хартум, да се насочат към консулските служби в Порт Судан и Вади Халфа на север за евакуация, съобщи държавната информационна агенция MENA.

Върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел каза пред репортери в Люксембург в понеделник, че операцията по евакуация е била успешна, като над 1000 са изведени от членове на ЕС. Той е категоричен:

„Трябва да продължим да настояваме за политическо споразумение. Не можем да си позволим Судан, който е много населена страна, да се разпадне, защото това ще изпрати ударни вълни около цяла Африка.“

По-рано той написа в Twitter, че е разговарял със съперничещите командири, призовавайки за прекратяване на огъня.

Началникът на армията генерал Абдел-Фатах Бурхан и лидерът на RSF генерал Мохамед Хамдан Дагало обаче засега изглеждат решени да се бият докрай. Хиляди суданци са избягали от битките в Хартум и на други места, съобщиха агенциите на ООН, но милиони се крият в домовете си сред експлозии, стрелба и грабежи без подходящо електричество, храна или вода.

Болниците изпитват затруднения с бушуващото насилие. Според Суданския лекарски синдикат, който следи жертвите, много ранени са блокирани от боевете, което предполага, че броят на загиналите вероятно е по-висок от известния.

Съперничещите си генерали дойдоха на власт, след като продемократично въстание доведе до свалянето през 2019 г. на бившия силен човек Омар ал Башир. През 2021 г. генералите обединиха сили, за да завземат властта с преврат.

Настоящото насилие дойде, след като Бурхан и Дагало се скараха заради неотдавнашна сделка с международно посредничество с демократични активисти, която имаше за цел да включи RSF в армията и в крайна сметка да доведе до гражданско управление.

Халид Омар, говорител на продемократичния блок, който се стреми да възстанови гражданското управление, призова двамата генерали да разрешат различията си.

„Има възможност да спрем тази война и да поставим страната на правилния път“, пише той във Facebook и допълва:

„Това е война, подхранвана от групи от сваления режим, които искат тя да продължи.“

При други битки висш военен служител каза, че е отблъснал нападение на RSF срещу затвора Кобер в Хартум, където са задържани Ал Башир и бивши служители в неговото движение. Редица затворници избягаха и някои бяха убити или ранени, но ал-Башир и други високопоставени затворници бяха в „силно защитена“ зона, като официалният служител пожела анонимност, тъй като не беше упълномощен да говори с медиите.

Судан преживя „почти пълен колапс“ на интернет и телефонните услуги в неделя, според услугата за мониторинг NetBlocks. Директорът на Netblocks Алп Токър заяви:

„Това ще има голям ефект върху способността на жителите да останат в безопасност и ще повлияе на програмите за евакуация, които продължават.“

Същевременно от МВнР съобщиха, че 31 са българите, изявили желание за евакуация от Судан. Поддържа се денонощен контакт с тях, заяви по време на извънреден брифинг зам.-министърът на външните работи Костадин Коджабашев. Той обясни още, че координирано се търсят и предлагат варианти за маршрути за евакуация. Сътрудничи се с държавите от Европейския съюз, Турция, Саудитска Арабия, САЩ и Великобритания.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments