Сунгурларско село на воден режим сигнализира за източвания от близката река, законни ли са те?

0
824

Видео: Todor Neychev, Facebook

Сунгурларското село Бероново е едно от десетките, минали на воден режим поради продължителното засушаване и ниския дебит. Недоволството на местните от това обаче е било подсилено от неспазването на графика и непрекъснатото извозване на цистерни с вода от близката река Луда Камчия от неизвестни хора. След публикуването на видео с поредната такава цистерна, от Искра.бг започнахме разследване на казуса.

Във видео, заснето от жителя Тодор Нейчев на 28 юли, се вижда как цистерна, влачена от трактор, се пълни чрез помпа с води от реката. Нейчев е видимо възмутен от това предвид липсата на вода в селото като заявява, че вече местните „няма да могат дори и в реката да се изкъпят“. Фактът, че източването се извършвало по обяд, когато всички си почивали, го кара да се съмнява още повече в законността на това, което вижда.

Бероново
Снимка: Тодор Нейчев, личен архив

Репортер от Искра.бг разговаря с Нейчев, който обясни, че заснетото не е единичен случай. На ден идвали по 4-5 такива цистерни, които по всяка вероятност били притежание на земеделци или хора, отглеждащи добитък. Поясни, че мястото, откъдето се точела водата, било след водоема за селото и реално не засягало наличието на питейна вода в населеното място. Разбира и че повърхностните води от реката, не биха могли да станат годни за пиене, без специалното изграждане на пречиствателна станция. Смята по-скоро, че източването не изглеждало редно предвид настоящото ниско ниво на реката и се отразява на нивото на язовир „Камчия“, в който се вливала накрая.

Нивото на язовир „Камчия“, който снабдява с вода за пиене градовете Бургас и Варна, сега наистина е значително занижено. На 1 януари тази година той разполагаше с 83,9 млн. м³, при общ обем от 233,5 млн. м³ (или полезен обем от 35,9%). На 1 август от него вече са останали 65,2 млн. м³ (или 27,8% от общия обем), а прогнозите за септември са да падне под 56,5 млн. м³ (или полезен обем под 23,9%). По тази причина и Нейчев мисли, че от проблема трябва да се заинтересуват и бургазлии, и варналии.

Паралелно с борбата си да не се източват незаконно води от реката, селяните се опитват да разберат и защо от чешмите им не тече вода в посочените от режима часове.

Бероново (от 27 юли)
Източник: Теменужка Стоянова, Facebook

Въведеният воден режим в село Бероново бил в сила от средата на юли, съобщи за Искра.бг кметският наместник Теменужка Стоянова. Проблемът с безводието го имало от години и сега се наложило да се въведе график за водата в източна и северозападна махала (или горна и долна). Макар водомайсторът да пускал и спирал водата в указаните часове, отнемало време тя да се качи до най-високата точка и често, при пусната в 17:00 часа вода, в 22:00 часа тя още не била достигнала до чешмите на местните. По тази причина в съответния интервал нямало вода в нито един от двата района. От ВиК-Сунгурларе на 29 юли донесли плана на водопроводната мрежа на селото, за да се помисли решение. Резултат от това все още се чака.

Относно източването на повърхностни води от р. Луда Камчия Стоянова заяви, че отговорността за контрола на това била на Басейнова дирекция. Те нямали свои хора в региона, които непрекъснато да следят дали източванията са законосъобразни, и извършвали проверки само когато за това се подавал сигнал. Кметският наместник заяви, че сигнали на местните до нея не биха били от полза и вместо това могат да бъдат насочвани към тел.112. На проверка на дирекцията е присъствала и Стоянова в средата на юли, когато са дошли и от ВиК-Сунгурларе и еколожката на Община Сунгурларе, а по-късно и от МВР-Бургас. Тогава се е намерила помпа в реката, с която се е поливало в реално време, и са се съставили съответните протоколи.

От Искра.бг се свързахме и с Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР), които да ни пояснят какви мерки са предприети за контрол на източването на води и как могат местните да проверяват най-лесно законно ли е то.

Издаването на разрешително за използване на ПВО се извършва по реда на глава четвърта от Закона за водите. Условията, при който се предоставя правото за водовземане от ПВО се съдържа в „Наредбата за ползване на повърхностните води“ и се контролирана от БДЧР. За ползваното количество вода от ПВО се заплаща такса, определена в Тарифа за таксите за водовземане, за ползване на воден обект и за замърсяване, приета през 2016 г.

По отношение на издадените разрешителни за ПВО, БДЧР води публичен Регистър на издадените разрешителни за водовземане от повърхностни води, който е публикуван на интернет страницата на БДЧР на адрес: https://www.bsbd.org/bg/register.html.

От БДЧР също съобщиха, че до тях не е бил подаван сигнал за заснетото източване на 28 юли. По-рано същия месец обаче са се отзовали на подобен сигнал като на 17 юли са провели съответните проверки, заедно със сигналоподателя и РУ – МВР Сунгурларе.

Констатирано е наличие на монтиран помпен агрегат, потопен в реката, отвеждащ вода за напояване на земеделски масив, собственост на ЕТ „Полиграф – Георги Михайлов“, без разрешително за водовземане от повърхностен воден обект (ПВО) в нарушение на Закона за водите (ЗВ).

На фирмата нарушител са дадени две предписания: да се демонтира помпеното оборудване – изпълнено незабавно същия ден – и да декларира от началото на водовземането до деня на проверката иззетото количество вода от р. Луда Камчия, което е изпълнено на 22.07.2020 г. Освен предписанията, в деня на проверката е съставен и връчен на управителя на фирма ЕТ „Полиграф – Георги Михайлов“ акт за установяване на административно нарушение.

За конкретния случай от 28 юли се твърди, че пикапът, който се вижда във видеото е притежание на „Агро БГ“. Проверка, извършена от екипа ни в посочения от БДЧР онлайн регистър, показва, че „БГ Агро Земеделска компания“ ЕООД има действащо разрешително за водоползване на повърхностни води от р. Камчия, към 30 юни 2020 година.

От Искра.бг се питаме местните ли трябва да следят за разрешителните на всички цистерни, точещи от близката река и ефективен метод за контрол ли е това? Има ли необходимост от допълнителни проверки, особено сега, когато засушаването из цялата страна е оставило някои села без вода, а за десетки е в сила воден режим?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments