Учените са открили първия материал, който показва отдавна търсено свойство при стайна температура. Той е свръхпроводим, което означава, че през него протича електрически ток с идеална ефективност, без загуба на енергия под формата на топлина, пише „BBC“.
В момента голяма част от енергията, която произвеждаме, се губи поради електрическо съпротивление, което се губи като топлина. С това откритие „свръхпроводимите“ материали със стайна температура могат да променят драстично начина, по който функционира електрическата мрежа. До този момент постигането на свръхпроводимост изискваше охлаждащи материали, достигащи много ниски температури. Когато свойството е открито през 1911 г., опитите са били извършени само при температура, известна като абсолютна нула (-273,15° С). Оттогава насам физиците са открили материали, които са свръхпроводими при по-високи температури, но все пак такива в студения диапазон.
Екипът, който стои зад това последно откритие, твърди, че това е голям напредък в търсенето на това явление, което е продължило цял век. „Поради ограниченията на ниските температури материалите с такива необикновени свойства не са преобразили напълно света по начина, по който мнозина биха могли да си го представят.“, обясни д-р Ранга Диас от Университета в Рочестър, щата Ню Йорк. „Нашето откритие обаче ще премахне тези бариери и ще отвори вратите за много потенциални негови приложения.“, добави той. Според него свръхпроводниците със стайна температура определено могат да променят представата ни за света, такъв, какъвто го познаваме.
В САЩ електрическите мрежи губят над 5% от енергията си в процеса на предаване. Така че справянето с тази загуба може потенциално да спести милиарди долари и да окаже влияние върху климата в световен мащаб. Учените са наблюдавали състояние на свръхпроводимост в експеримент с въглеродно сярнохидридно съединение при температура 15° С. Свойството обаче е налице само при изключително високо налягане от 267 милиарда паскала – около милион пъти по-високо от типичното налягане в гумите. Това очевидно ограничава практическите му ползи. Ето защо д-р Диас смята, че следващата цел ще бъде да се намерят начини за създаване на свръхпроводници със стайна температура, функциониращи при по-ниско налягане, така че те да бъдат икономични в производството на енергия в по-голям мащаб.
Тези материали ще имат широка гама от приложения. Едно от тези приложения би могло да бъде в задвижването на магнитно левитираните влакове, които могат да бъдат видени в Япония и Шанхай, Китай. Ползата им би била ефективна и в електрониката. „С този вид технология можете да превърнете обществото в общество, използващо свръхпроводниковите свойства, което никога повече няма да има нужда от батерии.“, твърди съавторът Ашкан Саламат от Университета в Невада, Лас Вегас.