„Супер вторник“: Най-важният ден в надпреварата за Белия дом през 2024 г.

0
85
Джо Байдън/Доналд Тръмп
Снимка: Facebook

Днес е така нареченият „супер вторник“ в САЩ – най-важният ден в надпреварата за Белия дом през 2024 г., пише „BBC“. В рамките на днешния ден гласоподавателите в 15 щата и една територия на САЩ ще гласуват в подкрепа на кандидатите за президент на страната.

Настоящите първични избори ще дадат представа за силните и потенциалните слаби страни на Джо Байдън и Доналд Тръмп, докато двамата ожесточени опоненти се готвят за реванш на общите избори през ноември.

Какво е „супер вторник“?

В този ден в повечето щати се гласува на първичните президентски избори. Надпревари за номинации ще се проведат в щатите Алабама, Аляска, Арканзас, Калифорния, Колорадо, Мейн, Масачузетс, Минесота, Северна Каролина, Оклахома, Тенеси, Тексас, Юта, Върмонт, Вирджиния и американската територия Американска Самоа. Надпреварата на републиканците ще се проведе във всички тези 15 щата, докато демократите ще гласуват в същите щати с изключение на Аляска.

След края на изборния процес ще бъдат ясни и резултатите от надпреварата на демократите в Айова, която се провежда по пощата от няколко седмици насам.

Колко делегати ще бъдат избрани?

Въз основа на резултата от всяко гласуване от партийните служители, известни като делегати, се излъчват най-изявените кандидати. Определен брой делегати е необходим за официалното определяне на кандидата на всяка партия. Около една трета от общия брой делегати – 865 републикански и най-малко 1420 демократи, ще бъдат избрани в рамките на днешния ден.

Кампанията на Тръмп прогнозира, че той ще спечели поне 773 делегати в този ден и ще извоюва номинацията по-късно през март. Понастоящем той разполага с приблизително 244 делегати, докато съперничката му от Републиканската партия Ники Хейли има 43. За спечелване на републиканската номинация са необходими минимум 1215 делегати, а за демократите ключовата цифра е 1968.

Какъв е залогът за Тръмп?

С двуцифрена преднина в социологическите проучвания републиканският лидер се надява най-накрая да успее да отстрани от надпреварата последния си останал съперник. Бившата пратеничка на ООН – Ники Хейли все още се бори, въпреки че до момента е постигнала само една победа в поредицата от номинационни гласувания. Въпреки че няма ясен път към победата, „супер вторникът“ може да се окаже последният ѝ шанс да попречи на инерцията на Тръмп и да разкрие потенциалните му слабости в навечерието на общите избори.

В някои от досегашните гласувания бившият президент показа, че се бори активно за подкрепата на образованите жители на предградията – демографска група, която в крайна сметка може да осуети мечтата му за завръщане в Белия дом.

Какви са прогнозите за Байдън?

Почти е сигурно, че председателят на Демократическата партия ще спечели номинацията на своята партия, въпреки че конгресменът Дийн Филипс и авторката на книги за самопомощ Мариан Уилямсън отдавна се опитват да го победят в надпреварата.

Кампанията на Байдън претърпя неуспех в Мичиган на 27 февруари, когато 13% от избирателите се обявиха за „неангажирани“ в рамките на кампания за регистриране на протестен вот, организиран заради подкрепата на президента за Израел. В момента се организират кампании за подобни протестни гласувания и в други щати. Калифорния, Колорадо, Северна Каролина, Минесота и Върмонт са сред щатите, в които се провеждат подобни кампании.

В по-общ план данните от екзитполовете в цялата страна ще дадат представа за това дали разликата в ентусиазма сред ключови групи, включително по-младите избиратели, представлява предизвикателство за преизбирането на Байдън, но засега не може да се прогнозира категорично.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments