Свалянето на Антонио Коща попарва надеждите на социалистите за висш пост в ЕС

0
66
Антониу Коща
Премиерът на Португалия Антониу Коща. Снимка: Фейсбук

Антонио Коща е освободен от поста министър-председател на Португалия и това е проблем за европейските социалисти в стремежа им да заемат висш пост в Европейския съюз /ЕС/, предаде „Politico”. Лявоцентристите се надяваха той да получи влиятелна роля в Брюксел като част от голямото разпределение на висшите постове след европейските избори през 2024 г. Кой трябва да го замени ще бъде гореща тема на партийния конгрес в испанския град Малага днес и утре.

Коща беше изборът на социалистите за наследник на Шарл Мишел на поста председател на Европейския съвет от ноември 2024 г., когато времето на белгиеца на този пост изтича (а според разпоредбите той не може да изпълнява тази длъжност още един мандат). Социалистите, които са напът отново да станат втората по големина група след европейските избори, са се насочили към председателството на Съвета, след като представител от техните редици зае поста на първи дипломат на ЕС – първо италианката Федерика Могерини, а след това испанецът Жозеп Борел. Този план обаче претърпя провал тази седмица, когато Коща подаде оставката си, след като полицията нахлу в официалната му резиденция. Главният прокурор на страната потвърди, че политикът е обект на разследване по обвинение за корупция.

Досегашният премиер на Португалия не е признат за виновен и все още може да получи висок пост в Брюксел. Това няма да е първият случай, в който високопоставен служител на ЕС е назначен, след като е бил замесен в скандал. През юли 2014 г. Жан-Клод Юнкер също беше избран за председател на Европейската комисия година след като подаде оставка като министър-председател на Люксембург в резултат на скандал, свързан с тайните служби на страната, за които се твърди, че са извършили нарушения под негово ръководство.

Неговият наследник на поста председател на Комисията, Урсула фон дер Лайен, беше въвлечена в скандал, когато беше министър на отбраната на Германия, с твърдения, че изгодни договори от нейното министерство са били възлагани на външни консултанти без съответния строг надзор. Трябва да се отбележи обаче, португалската правна система е пословично бавна – делото за корупция, заведено срещу предшественика на Коща, социалиста Жозе Сократес, през 2014 г., все още продължава, а малцина очакват до една година да има яснота относно положението на Коща.

Мнозина смятат, че е възможно скандалът „Катаргейт“ да е вдигнал летвата на общественото мнение по отношение на толерантността към европейски политици, чиито имена са свързани със случаи на корупция

„Ако Коща смята, че не може да бъде министър-председател, докато това продължава, то очевидно не може да бъде и председател на Европейския съвет,“, заяви евродепутатът Даниел Фройнд. Германският депутат изтъкна още, че работата на председателя на Европейския съвет е „много по-влиятелна“, затова „тази длъжност трябва да бъде защитена допълнително от всякакъв риск за репутацията“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments