Пожар повреди енигматичните статуи на Великденския остров, като някои от овъглените забележителности се смятат за непоправими, информира „BBC“. Неизвестен брой от каменно издълбаните статуи са били засегнати от пожара, каза заместник-министърът на културното наследство на Чили. На Великденския остров има близо 1000 от мегалитите, известни като моаи. Те имат големи глави и обикновено са високи около 4 метра (13 фута). Издълбани са от полинезийско племе преди повече от 500 години.
„Пожарът, който избухна в понеделник, засегна почти 60 хектара (148 акра) земя“, написа в Twitter Каролина Перес Датари, служител по културното наследство.
Съобщава се, че е започнат умишлено и е съсредоточен около вулкана Рано Рараку на Великденския остров – който е обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Великденският остров се намира на 3500 км (2174 мили) от бреговете на Чили. Той разчита на туризма и отвори отново само преди три месеца след затварянето си по време на пандемията от COVID-19. Сега мястото отново е затворено, докато екип за опазване проучва степента на щетите.
Кметът на острова Педро Едмъндс заяви пред местните медии:
„Щетите, причинени от пожара, не могат да бъдат поправени.“
Директорът на общността Ma’u Henua, която се грижи за националния парк, го описа като „непоправимо и с последствия, които не могат да се видят“.
„Моаите са напълно овъглени“, потвърди Арики Тепано в официалните страници на парка в социалните медии.
На Великденския остров има около 1000 гигантски каменни статуи и резби – най-голямата, от които тежи 74 тона и е висока 10 метра. Фигурите са издълбани от местното население Рапа Нуи някъде между 1400 и 1650 г. и са разположени така, че да образуват пръстен около острова, обърнат към вътрешността.
Най-известни с дълбоко разположените си очи и дълги уши, те носят и впечатляващи многотонни шапки, направени от различен вид скала. Те бяха фигури на духовна преданост за Рапа Нуи, олицетворяващи духа на виден предшественик. Всеки един се смяташе за живо въплъщение на човека.
Една от статуите – известна като Hoa Hakananai’a – се съхранява в Британския музей, подарена от британски военноморски капитан на кралица Виктория през 1860 г. Правителството на Чили и властите на острова поискаха да бъде върнат през 2018 г. Но кметът на острова предположи, че би предпочел финансов ангажимент от страна на музея, за да се гарантира поддръжката на останалите моаи на острова.