Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган подписа указ за превръщането на храма „Света София“ в Истанбул – основан като катедрала, в джамия. По-рано Висшият административен съд в Турция отмени статута на музея на световноизвестния културен обект. Основана преди 1500 години първоначално като катедрала, по-късно „Света София“ е превърната в джамия от османците. През 1934 г. обаче обектът започва да функционира като музей, пише „BBC“. Това е обект на световното наследство на ЮНЕСКО, затова организацията призова Турция да не променя статута му без проведени дискусии.
…
Ислямистите в Турция отдавна призовават тя да бъде превърната в джамия, но светските членове на опозицията дълго се противопоставиха на този ход. Предложението предизвика критики от религиозни и политически лидери по целия свят. Главата на Източната православна църква отправи критики към предложението, както и Гърция, която е дом на милиони православни последователи. Чрез указа на Ердоган контролът над джамията „Аясофия“, както е името на обекта на турски език, се предава на религиозната дирекция на Турция, за да я отвори отново за поклонение.
Основателят на съвременна Турция – Мустафа Кемал Ататюрк е одобрил статута на „Света София“ като музей през 1934 г. и оттогава тя е символ на светските дела и е отворена за всички вероизповедания. Въпреки това Държавният съвет, най-висшият административен съд на Турция, обяви своето решение в петък: „Решено е, въз основа на данните по случая, че обектът ще функционира като джамия и използването му извън този характер ще бъде незаконно.“
„Решението на кабинета през 1934 г., което прекрати използването му като джамия и го определи като музей, не отговаря на законите.“, се казва още в съобщението.
Руската православна църква незабавно изрази съжаление, че турският съд не взе предвид нейните опасение при произнасянето на решението за статута на „Света София“, предаде агенция „Tass“. Според духовниците решението може да доведе до още по-голямо разцепление в религиозния свят.