Световната банка предупреждава: Военните действия ще засегнат негативно азиатските икономики

0
26
Анализ
Анализ. Снимка: Pixabay

Сред последиците от войната в Украйна, които ще засегнат негативно дейността на икономиките в Азия през следващите месеци, са смущения в доставките на суровини, финансово напрежение и по-високи цени, разкрива доклад на Световната банка, публикуван по-рано днес. В него се прогнозира забавяне на икономическия растеж и увеличаване на бедността в Азиатско-тихоокеанския регион през тази година, тъй като „многобройните сътресения“ увеличават проблемите на местните хора и бизнеса.

Растежът в региона се оценява на 5%, което е по-малко от първоначалната прогноза за 5,4%. Според експерти в най-лошия сценарий се предвижда растежът да спадне до 4%. През 2021 г. регионът отчете ръст от 7,2%, след като много икономики отбелязаха спад след началото на пандемията. Световната банка очаква, че Китай, най-голямата икономика в региона, ще се разрасне само с 5% през тази година, което е много по-малко от 8,1% ръст през 2021 г. Инвазията на Русия в Украйна допринесе за значително повишаване на цените на петрола, газа и други ключови суровини, което намали покупателната способност на домакинствата и натовари допълнително предприятията и правителствата, които, наред с това се борят с необичайно високи нива на задлъжнялост заради пандемията, се казва още в доклада.

Институцията за отпускане на заеми за развитие призова правителствата да премахнат ограниченията върху търговията и услугите, за да се възползват от повече възможности за търговски отношения, както и да прекратят субсидиите за изкопаеми горива, за да насърчат въвеждането на повече зелени енергийни технологии.

В изследването се посочват 3 основни потенциални сътресения за региона – войната, промяната на паричната политика в САЩ и някои други страни и забавянето на растежа в Китай. Докато повишаването на лихвените проценти има смисъл за балансирането на американската икономика и ограничаване на инфлацията, голяма част от Азия изостава във възстановяването си от пандемията. Страни като Малайзия могат да пострадат сериозно заради отлив на чуждестранна валута и други финансови последици от тези променящи се политики.

Междувременно китайската икономика, която и без това напоследък има забавяне в дейността си, може да се забави допълнително, тъй като локалните епидемии от COVID-19 налагат забрани за достъп на много места и услуги. Това вероятно ще се отрази на много други азиатски държави, чиято търговия зависи от търсенето и предлагането в Китай.

Експертите отбелязват, че регионалните икономики са се справили по-добре по време на пандемичните вълни през 2021 г., отколкото през първите месеци на пандемията през 2020 г., главно защото там са били наложени по-малко ограничения и кампаниите за масова ваксинация на населението са помогнали да се намали тежестта на заболяването. В доклада се посочва, че страните с по-висок процент на масова ваксинация имат по-висок икономически растеж.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments