Търговските кредитори трябва да подкрепят облекченията на дълговете на най-бедните страни, като те няма да се облагодетелстват при спирането на плащанията по дълговете от официални двустранни кредитори, заяви в петък президентът на Световната банка Дейвид Малпас, цитиран от „Reuters“.
Малпас заяви пред Комитета за развитие на Световната банка, че инициативата за облекчаване на дълга, договорена тази седмица от групата Г-20 на най-развитите икономики и Парижкия клуб, е „огромно постижение“, с което се цели да се помогне на най-бедните страни да се справят със последиците върху здравето и икономиката си, причинени от новата пандемия от коронавирус.
Той добави, че Световната банка ще разгледа начините за по-нататъшно разширяване на подкрепата си, която ще окаже на най-бедните страни, но предупреди, че е изключително важно да защити финансовия капацитет, кредитния рейтинг и ниската цена на финансиране, предлагана от кредитните „инструменти“ на банковата институция.
Малпас заяви, че пандемията от COVID-19, респираторното заболяване, причинено от новия коронавирус, е довела до глобална рецесия, която ще бъде по-дълбока от тази, наблюдавана по време на световната финансова криза през 2008-2009 г., като това ще засегне най-сериозно най-бедните и уязвимите страни.
Според данни на Reuters повече от 2,14 милиона души в повече от 210 страни и територии са заразени с новия коронавирус в световен мащаб, а 143 744 са починали от инфекцията.
Малпас заяви, че Световната банка финансира и прилага програми в помощ на борбата с пандемията в 64 развиващи се страни, като броят им ще нарасне до 100 до края на април. Все пак той добави, че ще са необходими още работа и ресурси.
„Ясно е, че това няма да е достатъчно. Ако не преминем бързо към укрепване на системите и устойчивостта, печалбите от развитието през последните години могат лесно да бъдат загубени“, заяви Малпас пред комисията, с която се срещна на видеоконференция рано в петък.
Облекчаването на дълговете ще бъде основна тема по време на срещите на експертите.
В четвъртък Китай призова Световната банка да разреши на най-бедните си кредитополучатели да преустановят плащанията по дълговете си, докато се борят с пандемията от коронавирус, като заяви, че най-голямата многостранна банка за развитие в света трябва да се ръководи чрез добър пример.
Служители на Световната банка изразиха притеснения, че спирането на плащанията по дълговете може да нанесе поражения на отличните кредитни рейтинги, понастоящем, обвързани с облигациите и други финансови инструменти на Банката.
Нигерийският министър на финансите Зайнаб Ахмед също приветства споразумението на Г-20 за облекчаване на дълговете, но призова Световната банка и други институции да намерят начини да участват активно в процеса.
Тя заяви, че страните със средни доходи също изпитват трудности в погасяването на дълговете си и също се нуждаят от спешна помощ. Ахмед подкрепи призива на африканските лидери за отпускането на 100 милиарда долара финансова помощ, насочена към континента за справяне с пандемията, като 44 милиарда долара от тях да бъдат заделени за незабавно облекчаване на дълга.
Малпас заяви, че ситуацията в Африка сериозно тревожи Световната банка и тя ще издигне нова кандидатура за вицепрезидент през юли, който ще се съсредоточи върху Субсахарска Африка – района на юг от Сахара.
Превод: Глория Йорданова