Световната икономика може да повлияе позитивно на пандемията през 2021 г.

0
146
Коронавирус
Коронавирус. Снимка: Pixabay

Ваксините и новите стимулиращи икономиката мерки, обещани от новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън, ще дадат шанс на световната икономика да остави зад гърба си пандемията от COVID-19 през 2021 г., заявиха политиците и лидерите в бранша по време на конференция, отразена от „Reuters“.

Техният оптимизъм е налице въпреки нарастващия брой случаи на заразени с COVID-19, което на свой ред принуди Световната банка да изкаже лоши прогнози за икономически растеж за тази година, предупреждавайки, че закъсненията в програмите за ваксинация могат да допринесат допълнително за трудното възстановяване на засегнатите икономики.

Главният изпълнителен директор на германския инженерен гигант „Siemens AG“ – Джо Кезер заяви, че в момента Китай движи световната икономика, но е оптимист по отношение на възстановяването на икономиката в САЩ, където Байдън обещава по-бързо прилагане на ваксините срещу вируса и повече икономически стимули. Според него Европа и САЩ трябва да обединят усилията си и да съберат огромните суми, които са обещани, след което да ги вложат разумно.

Борбата срещу пандемията, която до момента е отнела 1,9 милиона човешки живота в световен мащаб, понастоящем навлезе в ключов етап, тъй като страните по света провеждат ваксинационни кампании, насочени към имунизирането на големи части от тяхното население до края на годината. В същото време възникващите нови щамове на вируса пораждат сериозни опасения относно ефективността на ваксините и по-бързото разпространение на болестта. Такова е положението в Китай, който се бори с осезаемо нарастващия брой нови случаи на заразени, като междувременно над 28 милиона души са поставени под домашна карантина.

През изминалата седмица базираната във Вашингтон Световна банка промени прогнозата си за глобален растеж за 2021 г. от 4,2 % на 4%, като заяви, че евентуалните закъснения в програмите за ваксинация ще повлияят негативно на икономиката в световен мащаб, и по-специално на производството. Кристин Лагард, която е начело на Европейската централна банка, смята съществуващите прогнози, касаещи еврозоната за напълно реалистични, при условие че ограничителните мерки бъдат отменени до края на март и ваксините бъдат адекватно разпределени. Като позитиви тя посочи факта, че след изборите в щата Джорджия Байдън може да разчита на подкрепата на Сената на САЩ за икономическата си програма, както и че Обединеното кралство и Европейският съюз са успели да постигнат споразумение.

Китайски заеми

Дори и в най-добрия случай възстановяването на световната икономика не се очаква да стане плавно, тъй като нарастват опасенията, че страните с ниски доходи вероятно ще изостанат още повече, докато секторите, които са най-силно засегнати от пандемията, изпитват трудност да останат действащи.

Главният изпълнителен директор на „Qantas Airways“ Алън Джойс също смята, че възстановяването няма да се случи с един и същи ритъм по целия свят. Той заяви, че авиокомпанията е замразила голяма част от дейността си за следващите три години.

Крис Хайямс, главен изпълнителен директор на уебсайта „Indeed“, в който се публикуват обяви за работа, разкри, че все още не е ясно дали търсенето в сектори като строителството, които са успели да задържат известна стабилност по време на пандемията, ще се радва на добри перспективи и за идните години. „Това, което не знаем със сигурност е дали, когато нещата се върнат към нормалния си ритъм, хората ще инвестират в строителство през следващите пет години или всичко ще се забави и работа в този сектор няма да има?“, каза още той.

Главният икономист на Световната банка Кармен Райнхарт заяви, че нарастващият дълг в много страни означава, че Китай, който сега е най-големият официален кредитор в света, ще трябва да започне да преструктурира дълга, който дължи. „Това, което мисля, че Китай ще трябва да направи, за да се справи с проблема, е същото, което са правили предишните други кредитори в миналото, което пък означава, че ще бъде нужно преструктуриране. Необходимо е да се въведат значителни промени, което означава или по-ниски лихвени проценти, по-дълъг падеж, отписване по главница или комбинация от няколко от изброените.“, добави Райнхарт.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments