Световните цени на храните се покачиха за втори пореден месец

0
78
Вредна храна
Снимка: Pixabay

Световните цени на храните се покачиха за втори пореден месец през септември, достигайки 10-годишен връх, информираха от Организацията по прехрана и земеделие /FAO/. Те посочват, че това е станало в резултат на затягане на условията на предлагане и силно търсене на основни продукти като пшеница и палмово масло.

Ценовият индекс на Организацията към ООН, който измерва месечните промени в цените на кошница от стоки – зърнени култури, маслодайни растения, млечни продукти, месо и захар, нараства с цели 32,8% над нивото от година по-рано. Това представлява най-високо ниво на ценовия индекс на храните от септември 2011 година насам. Базираната в Рим организация също така прогнозира рекордно световно производство на зърнени култури през тази година. Тя заяви, че то ще бъде изпреварено от прогнозното потребление. Старшият икономист на FAO Абдулреза Абасиан коментира, цитиран от „БНР“:

Сред основните зърнени култури пшеницата ще бъде във фокуса на внимание през следващите седмици, тъй като търсенето трябва да бъде тествано спрямо бързо нарастващите цени.“

Индексът на FAO на цените на растителното масло пък се повиши през септември с 1,7% месечно и с около 60% спрямо същия месец година по-рано. Световните цени на рапичното масло също се повишиха значително, докато котировките на соево и слънчогледово масло спаднаха през миналия месец. Индексът на цените на млечните продукти се увеличи с 1,5% спрямо август, защото стабилното глобално търсене на внос и сезонните фактори в Европа и Океания повишиха международните котировки за всички млечни продукти, особено на маслото.

Индексът на цените на захарта пък нарасна с 53,5% на годишна база, подкрепен от неблагоприятните метеорологични условия и по-високите цени на етанола в Бразилия, най-големият износител на захар в света. Цените на месото практически не се промени през септември спрямо предходния месец и нарасна с 26,3% спрямо година по-рано.

Относно производството на зърнени култури, FAO прогнозира рекордна световна реколта от 2 800 милиарда тона през 2021 година, което е малко повече от прогнозираните преди месец 2 788 милиарда тона.

В същото време обаче FAO очаква световното потребление на зърнени култури да достигне тази година 2 811 милиарда тона – над прогнозите 2,7 милиарда тона преди месец. Според Организацията се очаква огромни складови запаси от зърнени култури да намалят през сезон 2021/2022 година.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments