Световните цени на храните се повишават заради действия на Русия и Индия

0
49
Хранителни стоки
Хранителни стоки. Снимка: Pixabay

Световните цени на базови хранителни стоки като ориз и растително масло се повишиха осезаемо за първи път от месеци насам, след като Русия се оттегли от споразумението, позволяващо на Украйна да изнася свободно зърно към различни части на света, а Индия ограничи износа на част от ориза си, съобщи по-рано днес Организацията по прехрана и земеделие на ООН /FAO/, пише „Associated Press News“.

Стойността на индекса на цените на храните на FAO, който проследява месечните промени в международните цени на обичайно търгуваните хранителни стоки, се е повишила с 1,3% през юли спрямо юни, което се дължи на по-високите разходи за производство и доставки на ориз и растително масло. Това е първото повишение от април насам, когато по-високите цени на захарта повишиха леко индекса за първи път от една година.

Цените на суровините продължават да се понижават, след като миналата година достигнаха рекордно високи стойности след инвазията на Русия в Украйна. Нарушените доставки от страна на двете държави изостриха световната продоволствена криза, тъй като те са водещи доставчици на пшеница, ечемик, слънчогледово олио и други достъпни хранителни продукти, особено за редица развиващи се държави в някои части на Африка, Близкия изток и Азия, където милиони хора се борят ежедневно с глада. Светът все още се възстановява от тези ценови шокове, които задълбочиха инфлацията, бедността и продоволствената несигурност в развиващите се нации, които разчитат главно на внос.

Сега са налице нови рискове в световен мащаб след като в средата на юли Русия обяви, че се оттегля от съвместното споразумение с Украйна, сключено с посредничеството на ООН и Турция, което гарантираше защита на корабите, превозващи украински селскостопански продукти през Черно море. Наред с руските атаки срещу украинските пристанища и инфраструктурата за съхранение и производство на зърно, цените на пшеницата и царевицата на световните пазари в момента са изключително нестабилни. Международните цени на пшеницата са се повишили с 1,6% през юли спрямо юни, което е първото сериозно увеличение от девет месеца насам, заяви главният икономист на Организацията по прехрана и земеделие на ООН Максимо Тореро. Още по-тревожна е забраната на Индия за търговия с някои сортове бял ориз, които не са от сорта Басмати, тъй като това води до прекомерно запасяване с този базов продукт в някои части на света, за сметка на недостига в други.

Ограниченията, наложени в края на миналия месец, дойдоха точно в момент, когато по-рано от предвиденото природното явление „Ел Ниньо“ предизвика по-сухо и горещо време в някои части на Азия, което от своя страна навреди на реколтите на ориз. По данни на ООН цените на ориза са се повишили с 2,8 % през юли спрямо предходния месец и с 19,7 % през тази година, достигайки най-високото си ниво от септември 2011 г. насам. По-скъпият ориз „поражда основателни опасения за продоволствената сигурност на голяма част от световното население, особено на най-бедните нации, които отделят по-голяма част от доходите си за закупуване на храна“, гласи част от изявление, отправено от организацията.

„Въпреки че светът разполага с достатъчно хранителни запаси, предизвикателствата, застрашаващи доставките от водещи производители, породени от конфликти, ограничения на износа или производствени дефицити, наред с тежките метеорологични условия, могат да доведат до дисбаланси в търсенето и предлагането в различните региони,“, предупреди Максимо Тореро, като допълни, че настоящата ситуация може да доведе до липса на достъп до основни хранителни стоки поради покачващите се цени, както и до потенциална продоволствена несигурност в световен мащаб. Той отбеляза още, че световните цени на хранителните стоки са различни от тези, които хората плащат на пазарите и в магазините за хранителни стоки.

Въпреки че цените на световните пазари действително се понижиха от миналата година насам, това облекчение не е достигнало до домакинствата. Местните цени на хранителните продукти в много развиващи се страни продължават да растат, тъй като стойността на валутите им се понижи осезаемо спрямо щатския долар, който се използва за закупуване на зърно и растително масло.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments