Световните централни банки предприемат мащабни действия за борба с коронавируса

0
120
Банки
Снимката е илюстративна. Източник: Pixabay

Федералният резерв на САЩ и неговите колеги по света предприеха решителни действия, включително намаляването на лихвените проценти и офертите за евтини долари, в опит да се преборят с пандемията от коронавирус, която разклати пазарите и парализира големи дялове от световната икономика, пише „Reuters“.

Координираният отговор от страна на Федералния резерв към Европейската централна банка и Банката на Япония беше подобен на стъпките, предприети преди малко повече от десетилетие вследствие на финансовата криза.

Този ход се случи на фона на сринатите пазари на акции и облигации, тъй като тревогата на инвеститорите се задълбочи заради трудността да се справят с патоген, който причини смъртта на хиляди хора и на практика постави много държави под запор.

Федералният резерв предприе тези действия в неделя, като намали основната си ставка до почти нула и предизвика непланирано финансово облекчение от Резервната банка на Нова Зеландия до рекордно ниско ниво, тъй като пазарите в Азия бяха отворени за търговия тази седмица.

„Вирусът има сериозно въздействие върху хората от Съединените щати и по целия свят“, каза председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл по време на пресконференция, след като намали краткосрочните лихвени проценти до целеви диапазон от 0% до 0,25% и обяви, че през следващите седмици поне 700 милиарда долара ще бъдат налични в каси или инвестирани в продажбата на ценни книжа, осигурени с ипотеки.

Централната банка на Австралия се присъедини към тези действия чрез изтеглянето на допълнителна си ликвидност, предназначена за напрегнати финансови ситуации и заяви, че ще обяви другите политически стъпки, които смята да предприеме в четвъртък.

По-късно по време на спешна среща, Японската централна банка също взе участие като обяви облекчаването на паричната си политика, увеличавайки покупките на борсово търгувани фондове и други рискови активи в борбата с нарастващия икономически спад, причинен от коронавирусната епидемия.

„Японската централна банка ще предприеме необдходимите допълнителни мерки за облекчаване на паричната си политика, без да се колебае, с цел адекватното справяне с въздействието на коронавирусната епидемия“, се казва в изявление след спешно свиканата среща.

Пазарите са нестабилни

Мерките не успяха да успокоят нервите на пазара, тъй като азиатските и американските акции се понижиха, което засили опасенията, че здравната криза може да се окаже много по-пагубна за световната икономика, отколкото първоначално се очакваше.

Франция и Испания се присъединиха към Италия, като наложиха изолирането на десетки милиони хора, докато в Съединените щати затвориха училищата, хранителните магазини, ресторантите и обектите за търговия на дребно, като наред с това бяха отменени и спортните събития.

„Пазарните реакции в отговор на неочакваните действия, свързани с паричната политика отначало породиха недоверие, а след това въпроси“, каза Селена Линг, която ръководи проучванията и стратегиите, свързани с касовите наличности в Централната банка на Сингапур.

Пет други централни банки намалиха ценообразуването по своите суап линии, за да улеснят предоставянето на долари на финансовите си институции, увеличавайки усилията си за облекчаването на влошените пазари на финансиране и спокойните пазари за кредити. Те се съгласиха също и да предлагат тримесечен кредит в  щатски долари, като лихвеният му процент ще бъде по-нисък от обикновено.

Този ход имаше за цел да намали цените, които банките и компаниите плащат за достъп до щатските долари, тъй като тази сума се покачи през последните седмици заради пандемията от коронавирус, която притесни инвеститорите. Въпреки взетите мерки много анализатори прогнозират значителен спад в световната икономика.

„Глобалната рецесия премина от риск към настоящ ситуация“, казва Мат Шервуд, ръководител на инвестиционната стратегия в инвестиционния посредник Perpetual, базиран в Сидни.

„Финансовите условия са тежки и вероятно ще останат такива, докато темпът на растеж на коронавируса не се забави и стимулът на икономиката не се засили отново. Това може да отнеме значителен период от време, тъй като цените на петрола предполагат голям стрес на кредитните пазари. „

Цените на петрола са се сринали наполовина до около 30 долара за барел спрямо най-високата максимална цена от 71,75 долара, изчислена за 2020г.

Китайската народна банка която въведе решителни стимулиращи мерки от началото на обявяването на огнището на заразата в провинция Хубей, което се случи в края на миналата година, е по-малко засегната, тъй като съумява да поддържа лихвените си проценти стабилни.

Кен Чеунг, старши азиатски стратег за валутната борса към банката „Мизухо“ в Хонконг, заяви, че ходът на Китайската народна банка в понеделник подчертава важността на поддържането на нормалната му позиция в областта на паричната политика, тъй като епидемията в континенталната част на  Китай до голяма степен е под контрол.

„Освен това Китай вече използва и други инструменти на паричната политика, включително допълнителното отпускане на средства, както и намаляването на съотношението на задължителните резерви на банката (поддържането на достатъчна налична ликвидност)“, добави той.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments