За трета поредна година Финландия е обявена за страната с най-щастливото население в света, поддържана от скандинавските страни на челните позиции в данните от Световния доклад за щастие, съобщава “Euronews”.
Класирането се основава на проучване, което разглежда шест променливи: БВП на глава от населението, социална подкрепа, здравословна продължителност на живота, свобода, щедрост и липса на корупция.
От старта си през 2012 г. само четири страни са заели първото място досега: Дания през 2012, 2013 и 2016 г., Швейцария през 2015 г., Норвегия през 2017 г. и Финландия през 2018, 2019 и 2020 година.
Докладът е публикуван от мрежата на ООН за устойчиво развитие, използвайки данни от световната анкета на Gallup.
Според доклада десетте най-щастливи държави през 2020 г. са:
- Финландия
- Дания
- Швейцария
- Исландия
- Норвегия
- Холандия
- Швеция
- Нова Зеландия
- Австрия
- Люксембург
Тайната на щастието
От 2013 г. петте скандинавски страни Финландия, Дания, Норвегия, Швеция и Исландия все са в челната десетка на годишния списък. И така, какво правят по-добре от останалите държави? Според доклада най-щастливите страни са склонни да имат високи нива на променливи, които подкрепят благосъстоянието на хората. В това число се включват доходи, здравословна продължителност на живота, да има на кого да се разчита и не на последно място свободата.
Тази година проучването разглежда и по-отблизо факторите на околната среда при определяне на щастието на човека, като се вземат предвид данните за нивата на замърсяване, климата и температурите.
Също така се отчитат ефектите на неравенството и как социалната среда може да помогне за смекчаване на ефекта от него. Това очертава една тайна за северното щастие е скандинавската държава, която позволява сравнително щедри ползи и регулиране на пазара на труда, за да се избегне експлоатацията.
Проучванията показват също, че качеството на правителствените и публичните институции е важно за удовлетворението на обществото, като скандинавските страни заемат водещи места в тази област.
Освен това сравнително високите нива на доходи с добре функциониращи демокрации оформят по-силно чувство за автономия и свобода у тези нации, докато социалното сближаване също е установено като силен показател за щастие в една страна.
Десетте най-малко щастливи:
- Индия
- Малави
- Йемен
- Ботсвана
- Танзания
- Централноафриканска република
- Руанда
- Зимбабве
- Южен Судан
- Афганистан
Превод: Диана Тодорова