Свиневъди готвят протести заради невъзможност да продават

0
137
Прасе
Прасе. Снимка: Искра.бг

Изпълнителният директор на свинекомплекса в Голямо Враново Вихрен Димитров е загубил 38 000 свине през тази година. Той коментира пред „БНР“, че никой не е доказал откъде идва чумата.

„Повече от една година у нас нямаме случай на чума, а според европейските регулатори, когато една година няма заразяване, забраните трябва да отпаднат.“

Същевременно от Агенцията за безопасност на храните /БАБХ/ съобщиха вчера, че търговията със свинско месо от 5 области у нас пак ще бъде разрешена в други европейски страни. От ЕК премахват забраната, наложена заради заболяването африканска чума по свинете. Димитров отчете, че България внася около 150 хиляди тона свинско месо годишно от Европейския съюз, което се равнява на около 500 – 600 милиона лева. Той посочи, че не иска да изнася в ЕС, а да продава в България и добави:

„Сега обаче България е разделена на две зони – Северна (с диамантен печат, където имаше чума) и Южна България (където нямаше африканска чума – с объл печат). Ние обаче имаме проблем с продаването на месо зад граница, в ЕС. А имаме и забрана да продаваме в Южна България. Аз разбирам, че ЕС не иска да изнасяме прасета за тях, но защо да не можем да продаваме в Южна България? 2/3 от производството на свинско месо е в Северна България, но голямата консумация е в Южна България. Това е геноцид спрямо нас. Искат да съсипят всички свинекоплексите на Север, по Дунава. Защото на местно ниво служителите от БАБХ съветват месопреработвателите да не купуват свинско от Севера, а по-добре вносно, от Европа, заради нашия диамантен печат, който имаме. И те отказват да купуват от нас, защото ги плашат, че ще имат административни затруднения. Ние написахме писмо до Министерство на земеделието и храните да паднат тези регулации, защото това казват и европейските директиви, но те мълчат. Ако това продължи, да не можем да продаваме в Южна България, излизаме на протест със свинете. Ще им стане тъжно.“

Заместник-директорът на БАБХ Цвятко Александров подчерта, ЕК прилага еднакви критерии за всички страни.

„Относно африканската чума България е разделена на две части – едната е, където е констатирана африканска чува само при дивите свине. От тези територии месо може да влезе спокойно на европейския пазар. Другата част е, където се установи чума и при домашните свине – там месото може да се продава само за националния пазар. Това е Северна България, но имаше зони и от Южна България – Бургаско, Благоевград, Кърджали, София – област. Защо от Северна България не могат да продават извън страната – те не са наказани. Рестрикциите ще се вдигат постепенно, не наведнъж. Агенцията има комуникация с ЕК, показали сме силен надзор, такъв е и надзорът по свинекомплексите по Дунава. Но всеки трябва да е наясно, че това не става с магическа пръчка и веднага. И това решение за Северна България не е обвързано с това дали в Румъния, покрай бреговете на Дунав, има все още чума по свинете.“

До месеци може да отпаднат и ограниченията за Северна България, прогнозира Александров. Той изтъкна, че при него няма постъпили сигнали да не могат свинекомплексите от Северна да продават в Южна България – за това няма проблем, както и няма проблем те продават в Румъния.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments