През изминалата година в Австрия са били убити повече жени, отколкото мъже, което е рядко срещано явление в държавите членки на Европейския съюз. Нацията твърди, че вече е предприела усилени мерки за борба с проблема. В малката алпийска страна с население, наброяващо 8,9 милиона души, само през 2021 г. са били убити общо 31 жени – число, изписано в кървавочервено на импровизиран мемориал, в който са изброени имената на жертвите.
Данните варират през годините, но според проучване, поръчано от правителството, между 2010 и 2020 г. Според информацията 319 жени са били убити, най-често от своите съпрузи или бивши съпрузи. По данни на статистическата служба „Евростат“ това е един от най-високите проценти в ЕС. За разлика от разпалените митинги и дискусии срещу този съвременен бич, организирани във Франция и Мексико, темата почти не се разглежда в Австрия. Тя стана актуална в обществения дебат едва след оповестяването на няколко особено тежки престъпления.
Безпрецедентна жестокост
На 5 март 2021 г. 35-годишна жена, идентифицирана като Надин У., е била душена с кабел в своя магазин за тютюневи изделия от бившия си партньор, след което е била изгорена жива. Месец по-късно тя умира в болница от нараняванията си. През април мъж, собственик на магазин за бира е бил арестуван за убийството на бившата си партньорка, майка на две деца. 43-годишният мъж, който е осъден на доживотен затвор за тези престъпления, вече е бил известен сред обществеността, след като през 2018 г. известна природозащитничка публикува във Facebook неприлични съобщения, за които се твърди, че той й е изпратил. Оттогава насам в страната започна кампания за повишаване на осведомеността, а правителството увеличи усилията си в тази посока, като през 2022 г. беше отпуснат нов бюджет от почти 25 милиона евро за борба с насилието над жени.
За да се гарантира, че загиналите жени няма да бъдат забравени, активистката Ана Бадхофер започва да изписва имената им на стена в оживен район в столицата.
„Малко са хората, които наистина са възмутени от тези престъпления, извършени с безпрецедентна жестокост.“, споделя активистката. Тя дава пример с млада жена, която през ноември е била оставена да умре в близост до административна сграда, след като е била пребита до смърт с бейзболна бухалка.
Икономическа зависимост
Карин Пфолц, която е преминала през ада през десетте години на брака си, все още си спомня колко самотна се е чувствала тогава. Тя споделя: „Нямаш с кого да поговориш. Толкова много от нас мълчат от срам или страх от реакцията на обществото. Отвън насилието е невидимо, а раните – скрити. Насиненото око не прави впечатление почти на никого.“
За всичко това си има обяснение. В тази католическа страна много майки си остават вкъщи или работят на непълно работно време, а жените често не могат да си позволят да напуснат партньора, който ги насилва, по финансови причини. Те печелят с 20 % по-малко от мъжете – разлика в заплащането, която няма аналог в ЕС, с изключение на Естония и Литва.
Презрение към жените
При тези гореизброени условия малцина се осмеляват да се борят за свободата си, защото „когато си тръгнеш, се оказваш на улицата с найлонова торбичка в едната ръка и с детето си в другата“, казва Пфолц. Според нея когато една жена реши да избяга, тя се чувства като бежанец в собствената си страна.
Друг важен момент е очевидната липса на уважение и презрение към жените в политическия пейзаж на Австрия – явление, който е станало много по-осезаемо по време на управлението на коалицията, която обедини консерваторите и крайнодесните управляващи между 2017 и 2019 г. През декември Австрия стана обект на остри критики и от комисаря на Съвета на Европа по правата на човека Дуня Миятович, която призова за „достатъчно ресурси“ и „амбициозен и всеобхватен подход“ в борбата с този проблем.
Понастоящем в страната има сериозни опасения за тревога. 2022 г. едва започна, когато е наскоро стана ясно, че е в взета още една жертва – 42-годишна жена е била простреляна в главата от съпруга си по време на вечеря.