СЗО алармира: COVID ваксините се изчерпват в по-бедните нации

0
32
Ваксини
Ваксини. Снимка: Pixabay

Голям брой по-бедни страни, получаващи ваксини срещу COVID-19 чрез глобална схема за споделяне на лекарства, нямат достатъчно дози, за да продължат програмите по масова ваксинация, твърди Световната здравна организация, цитирана от „BBC“.

Старшият съветник на СЗО д-р Брус Елвард разкри, че благодарение на програмата за споделяне „Covax“ вече са доставени 90 милиона дози в 131 страни. Въпреки това той предупреди, че засега тази цифра не е достатъчна, за да предпази уязвимите групи на нациите и да спре глобалното разпространение на вируса. По негови думи една от причините за недостига е третата пандемична вълна, която засегна сериозно някои страни в Африка.

Вчера президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса призова да се прекрати презапасяването с ваксини в по-богатите страни, тъй като много бедни нации, включително неговата се борят отчаяно да ограничат рязкото нарастване на новите случаи на заразени с коронавирус. До момента на континентално ниво в Африка са приложени едва 40 милиона дози – по-малко от 2% от населението, сподели президентът. Държавният глава добави, че за да овладее тревожната ситуация правителството му работи с „Covax“ в посока създаване на регионален център за производство на повече ваксини в Южна Африка.

Схемата „Covax“ беше създадена миналата година, като целта беше да се гарантира, че ваксините срещу COVID-19  ще бъдат достъпни по целия свят, а по-богатите страни ще субсидират разходите на по-бедните нации. Ръководена от СЗО и други международни организации, схемата „Covax“ първоначално имаше за цел да осигури поне два милиарда дози в различни страни в световен мащаб до края на 2021 година. Повечето от тези дози бяха предвидени за дарение на по-бедните страни, като здравните експерти се надяваха да бъдат разпространени достатъчно ваксини, за да се защити поне 20% от населенията им. Разпространението на тези ваксини обаче е затруднено от забавяне на производството и проблем с доставките, което на свой ред води до недостиг на медицински продукти в страни, изцяло зависими от „Covax“.

Уганда, Зимбабве, Бангладеш и Тринидад и Тобаго са само част от страните, които съобщиха, че предоставените им ваксини са се изчерпали през последните дни. По време на брифинг на СЗО в Женева, Швейцария, проведен вчера, д-р Елвард призна категорично сериозността на този недостиг. Той призна, че от общо 80 държави с ниски доходи, включени в схемата за споделяне, поне половината от тях нямат достатъчно ваксини, за да могат да завършват програмите си за масова ваксинация. Експертът разкри още, че някои от тези нации са се опитали да направят алтернативни договорености за прекратяване на недостига, въпреки че това ще донесе негативни последици за тях, като например заплащане на ваксини над пазарната стойност.

Предвид факта, че в момента положението с доставките на ваксини в определени части на света е критично, някои по-богати страни, разполагащи с резервни дози, полагат усилия да увеличат даренията си чрез „Covax“ и други програми. По този повод вчера администрацията на американския президент Джо Байдън обяви, че планира да дари 55 милиона дози ваксини на страните в нужда. От тях 41 милиона ще бъдат разпределени чрез „Covax“, а останалите 14 милиона ще бъдат споделени със страни, считани за приоритетни.

Президентът Байдън пое този ангажимент по-рано този месец по време на срещата на върха на групата на влиятелните икономически сили, известна като Г-7. По време на събитието всички членове на Г-7 обещаха да дарят един милиард ваксини на по-бедните страни в рамките на тази година. Въпреки това, бедните народи, включени в кампанията, разкритикуваха обещанието, като заявиха, че липсва амбиция и процесът е твърде бавен. Те подчертаха още, западните лидери не са подходили достатъчно сериозно при справянето с най-тежката криза в областта на общественото здравеопазване, регистрирана от един век насам.

Някои здравни експерти смятат, че може да минат месеци, а дори и години преди достатъчно хора да бъдат ваксинирани в световен мащаб, за да се обяви официално край на пандемията. На въпроса относно глобалната нужда от ваксини, зададен вчера на прессекретаря на Белия дом Джен Псаки, тя заяви: „Това, което установихме като най-голямото предизвикателство, всъщност не е снабдяването с ваксини, тъй като имаме много дози, които можем да споделим със света. Всъщност проблемът е сериозен и е в областта на логистиката.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments