СЗО: Мерките срещу „Делта“ работят и за варианта „Омикрон“

0
19
СЗО.
СЗО. Снимка: Пиксабей

Служители на Световната здравна организация /СЗО/ в Западния Тихи океан казват, че с мярката за затварянето на границите, приета от някои страни, може да се спечели време за справяне с варианта на коронавируса „Омикрон“, но въведените мерки и опитът, натрупан за справяне с варианта „Делта“, трябва да останат основата за борба с пандемията, пише „Асошиейтед прес“.

Докато няколко регионални държави са изправени пред скокове, случаите на COVID-19 и смъртните случаи в много други са намалели и са се понижили, каза регионалният директор на СЗО за Западния Тихи океан д-р Такеши Касаи пред репортери в петък на виртуална пресконференция, излъчена от Манила, Филипините. Касай потвърди:

„Граничният контрол може да забави навлизането на вируса и да спечели време. Но всяка страна и всяка общност трябва да се подготви за нови скокове в случаите.“

И още:

Положителната новина във всичко това е, че никоя от информацията, която имаме в момента за omicron, не предполага, че трябва да променим посоките на нашия отговор.“

Много обаче става неизвестно за новия вариант, включително дали е по-заразен, както подозират някои здравни власти, или прави хората по-сериозно болни и дали може да попречи на ваксината.

Касай коментира, че „Омикрон“ е определен като вариант, който предизвиква безпокойство, поради броя на мутациите и защото ранната информация за неговото появяване предполага, че може да бъде по-преносим от другите варианти на вируса. Необходими са повече тестове и наблюдение, каза той.

Досега четири страни и региони в Западния Тихи океан – Австралия, Хонконг, Япония и Южна Корея – са докладвали за случаи на варианта „Омикрон“, каза Регионалният директор на СЗО по спешни случаи д-р Бабатунде Олоукуре. Този брой вероятно ще нарасне, тъй като в световен мащаб се откриват повече случаи, каза Оловокуре.

Сингапур и Малайзия също съобщиха за първите си случаи през последните 24 часа, заедно с Индия, която попада точно извън Западния Тихоокеански регион на СЗО.

Във Филипините директорът на правителственото бюро по епидемиология Алтеа де Гусман каза в петък, че един от 71 души, установени от властите, след като са пристигнали в страната от Южна Африка през последните две седмици, е дал положителна проба за коронавирус и се провеждат още тестове, за да се определи дали е вариантът на „Омикрон“. Гусман добави:

„Ние се подготвяме и подготвяме нашата здравна система, в случай че, първо, „Омикрон“ влезе тук и, второ, че изведнъж видим скок в случаите.

Появата на „Омикрон“ е особено голяма грижа за организаторите на Зимните олимпийски игри в Пекин, които сега остават само няколко седмици. Пекин приема „серия от всеобхватни мерки за превенция и контрол, за да сведе до минимум риска от разпространение на внесени огнища, ефективно да защити здравето на всички участници и хората в градовете домакини и да гарантира, че състезанието протича безопасно и гладко по график“, каза говорителят на външното министерство на Китай Джао Уейдун.

Китай прие политика на нулева толерантност към предаването на COVID-19 и има някои от най-строгите гранични контроли в света. Участниците в игрите ще трябва да живеят и да се състезават в балон и само зрители, които са жители на Китай и са били ваксинирани и тествани, ще бъдат разрешени на местата. Мерките на Пекин изглеждат адекватни засега. В Манила  д-р Бабатунде Оловокуре  каза:

По отношение на това, което страните трябва да правят в момента, нашият опит през последните няколко години, особено в отговора на Делта, предоставя ръководство за това, което трябва да направим, както и как да се справим с бъдещи скокове по по-устойчив начин.“

Те включват пълно ваксиниране, социално дистанциране, носене на маски и други мерки. Целта е „да гарантираме, че лекуваме правилните пациенти на точното място в точното време и по този начин да гарантираме, че има легла в интензивно отделение, особено за тези, които се нуждаят от тях“, заключи той.

Въпреки положителните тенденции в справянето с пандемията в региона на Западния Тихи океан, до голяма степен чрез високия процент на ваксиниране, „не можем да бъдем самодоволни“, каза Касай.

В световен мащаб случаите се увеличават в продължение на седем последователни седмици и броят на смъртните случаи също започна да нараства, движен до голяма степен от варианта Делта и намалената употреба на защитни мерки в други части на света, смята още той.

„Не бива да се учудваме да видим още скокове в бъдеще. Докато предаването продължава, вирусът може да продължи да мутира, както показва появата на „Омикрон“, напомняйки ни за необходимостта да бъдем бдителни“, каза Касай.

Той предупреди специално за вероятността от скокове поради повече събирания и движение на хора през празничния сезон и беше категоричен:

Северният зимен сезон вероятно ще донесе и други инфекциозни респираторни заболявания като грип заедно с COVID-19.“

„Ясно е, че тази пандемия далеч не е приключила и знам, че хората се притесняват за „Омикрон““, каза Касай и допълни:

„Но моето послание днес е, че можем да адаптираме начина, по който управляваме този вирус, за да се справим по-добре с бъдещите скокове и да намалим тяхното здравно, социално и икономическо въздействие.

Западният тихоокеански регион на СЗО включва 37 държави и области от Палау до Монголия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments