В готовите храни за бебета често има твърде много захар, дори когато са етикетирани като подходящи, твърди Световната здравна организация (СЗО). Оттам настояват да се забрани добавената захар в продуктите за деца под 3-годишна възраст, пише The Guardian.
Европейският клон на СЗО мотивират предложението си с това, че заради яденето на сладки изделия могат да пострадат първите зъби на децата, на по-късен етап те да имат наднормено тегло, а в зряла възраст – заболявания, вследствие на затлъстяване.
Експертите твърдят, че се продават храни с добавено количество захар, които са предназначени за бебета под 6 месеца, въпреки че СЗО съветва те да се кърмят до тази възраст. От Организацията препоръчват на малчуганите до 2 години да се дава само храна, която е приготвена вкъщи. Според тях добавената захар или заместителите й трябва да се забранят в бебешките храни.
Анализ на СЗО – Европа на това, което се продава в Обединеното кралство, Дания и Испания от 2016 – 2017 г. показва, че производителите на готови детски храни обикновено спазват указанията за сол, протеини, мазнини и въглехидрати, но в много от продуктите има високо съдържание на захар.
В периода ноември 2017 – януари 2018 г. са били изследвани около 8000 бебешки храни от над 500 магазина, включително и от България. Според доклада в близо от половината проверени храни повече от 30 на сто от калориите са от захари и също толкова от тях съдържат добавена захар или заместители.
Експертите алармират, че употребата на сладки напитки, в това число и на сокове от плодове, може да бъде предпоставка да се пренебрегват храни, които са с много повече полезни съставки, пише „24 часа“.
Приблизително една трета от изследваните храни имат захар, концентриран плодов сок или други заместители, които не трябва да бъдат в продуктите за бебета. От 18% до 57% от тях има над 30% калории от захари.