Световната Здравна Организация обяви в събота, че разглежда случаи на назначени за изписване пациенти с COVID-19, които са дали положителна проба за заболяването, след като първоначалната е била негативна.
В Южна Корея са регистрирани 91 пациента в петък, които са били смятани за излекувани от новия коронавирус, но впоследствие са дали положителна проба. Директорът на южнокорейския център за Контрол и превенция на заболяванията коментира в медиен брифинг, че вирусът e по-вероятно да е “реактивиран”, отколкото пациентите да са го прихванали наново.
Базираната в Женева Световна Здравна Организация бе потърсена за мнение относно случая от Сеул и в кратък отговор на “Reuters” отговори:
“Наясно сме със случаите на пациенти, които са дали негативна проба за COVID-19 при употребата на PCR метода (полимеразна верижна реакция) и след това са дали отново положителни проби”.
“Работим в тясна връзка с нашите клинични експерти и полагаме много усилия да сме максимално добре информирани относно въпросните случаи. Важно е да отбележим още, че когато се взимат проби, всички здравни процедури биват спазвани”, добавя още организацията.
Съгласно указанията за клиничен контрол на Световната Здравна Организация, пациент може да бъде изписан, само ако е дал две последователни отрицателни проби за COVID-19 на интервал по-голям от 24 часа.
На база клиничния опит до тук, периодът за възстановяване на пациента от първата проява на симптомите до клиничното му изписване трае около две седмици.
“Наясно сме за клинично здравите пациенти, които са дали позитивни PCR проби, но ще се нуждаем от повече подобни проби, за да може да установим до колко време продължава да живее вирусът в човешкото тяло”, пояснява Световната Здравна Организация.
Здравните власти в Южна Корея обявиха в петък, че все още не могат да установят на какво се дължи разминаването в пробите, като предстоят епидемиологични експертизи.
Превод: Ивайло Йотов