От Световната здравна организация /СЗО/ изразиха загриженост, че богатите страни ще започнат да се презапасяват с ваксини срещу COVID-19 в отговор на бързото разпространение на новия щам на вируса „Омикрон“. Представители на Организацията заявиха, че това може да застраши доставките за страни, в които повечето граждани все още не са ваксинирани. Някои богати държави вече работят усилено в посока въвеждане на задължителна бустерна доза от ваксината заради опасенията, свързани с новата мутация на вируса, предава „BBC“.
Съществуват опасения, че ваксините са по-малко ефективни срещу този нов щам. Скорошни клинични изследвания на ваксината Pfizer/BioNTech показват, че тя произвежда много по-малко неутрализиращи антитела срещу „Омикрон“, отколкото срещу оригиналния щам, но все пак този дефицит може да бъде преодолян чрез прилагане на бустерна доза. Въпреки това СЗО твърди, че прилагането на първични дози трябва да бъде приоритет.
Ръководителят на имунизационния отдел на СЗО Кейт О’Брайън призова по-богатите страни да продължат да даряват ваксини на страните в нужда, за да им помогнат да се справят с опасното неравенство относно достъпа до ваксини. Доставките за глобалната програма за споделяне на ваксини „Covax“ са се увеличили през последните месеци, сочат официалните данни.
Световните здравни служби обаче се опасяват, че ще се повтори недостигът на десетки милиони дози, който възникна в средата на тази година, отчасти в резултат на спирането на износа от Индия по време на рязкото увеличаване на броя на новите случаи там. Д-р О’Брайън заяви, че е възможно допълнителните дози да осигурят допълнителна защита срещу „Омикрон“, но все още има малко доказателства, че те са необходими за защита срещу усложненията, предизвикани от вируса.
Експертите предупреждават, че новият щам „Омикрон“ е най-силно мутиралата версия на коронавируса, открита досега. За пръв път тя е идентифицирана в Южна Африка, където в момента се наблюдава рязко нарастване на броя на хората, които се заразяват многократно с COVID-19.