СЗО вижда „потенциално положителни данни“ за лечението на COVID-19

0
154
Лекарства
Снимка от Pixabay

Световната здравна организация заяви, че някои от методите за лечение изглежда наистина намаляват усложненията или продължителността на протичане на болестта COVID-19 и сега специалистите са фокусирани върху проучването на повече от пет от най-обещаващите лекарствени средства, пише „Reuters“.

Базираната в Женева СЗО ръководи глобална инициатива за разработване на безопасни и ефикасни ваксини, тестове и лекарства за предотвратяване, диагностициране и лечение на COVID-19. До момента респираторната болест е заразила 4,19 милиона души по целия свят, гласят данни на „Reuters“.

Разполагаме с някои средства за лечение, които все още са в ранен етап на  проучване и за които е известно, че облекчават сериозността или продължителността на заболяването, но засега нямаме нищо, което да убие или да спре вируса„, заяви говорителката на организацията Маргарет Харис по време на брифинг, като се позовава на данните относно клиничните изследвания в областта.

Имаме потенциално положителни данни, но трябва научим повече, за да бъдем 100% уверени, че можем да кажем, че дадено лечение е по-ефективно от друго“, добави тя, като заяви, че са необходими още изследвания, които вече са планирани.

Харис не посочи конкретни средства за лечение. От компанията „Gilead Science Inc“ обаче заявиха, че разработеният от тях антивирусен лекарствен продукт „Ремдезивир“ е помогнал за подобряване на състоянието на пациенти с COVID-19.

Официалният представител на СЗО изрази нотка на съмнение и предпазливост що се касае до очакванията за ваксина, като обясни, че коронавирусите като цяло са много сложни за овладяване вируси, срещу които е трудно да се разработят ваксини.

Разработват се над 100 потенциални ваксини срещу COVID-19, като няколко от тях вече се тестват клинично. СЗО заяви през април, че ваксината ще отнеме най-малко 12 месеца.

Харис заяви, че САЩ е настоящият „център” на пандемията, въпреки нарастващите случаи на заболели и в Африка. Въпреки това тя успокои, че континентът има голямо предимство пред други страни, които имат малък опит с овладяването на огнища на инфекциозни заболявания.

След като беше попитана за причините за големия брой на заболели в Съединените щати и Бразилия, Харис отговори: „Видяхме в различни части на света, че предупрежденията, които изложихме още от самото начало, не бяха възприети като предупреждения за много сериозна смъртоносна болест.

Тя повтори, че СЗО, която беше подложена на критики, особено от Съединените щати, по повод адекватното справяне с пандемията, ще направи обзор на свършеното до момента който ще включва свободно и открито обсъждане на изпълнението на задачите.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп предприе стъпки за бързото възобновяване на дейността на икономиката, въпреки препоръките на здравните експерти мерките да се премахват предпазливо, за да се избегне повторна пандемия от вируса, който досега е убил повече от 80 000 души в страната, като това е най-високата смъртност в световен мащаб. Той обясни, че е действал рано, за да предотврати разпространението на болестта.

Бразилия е регистрирала общо 168 311 потвърдени случая на вируса и 11 519 смъртни случая, като това е най-смъртоносната пандемия до момента в развиващата се пазарна държава.

Най-голямата пречка в способността на Бразилия да се бори с разпространението на коронавируса е президентът Джаир Болсонаро, според британското медицинско списание „The Lancet“.

От списанието заявиха, че омаловажаването на ограничителните мерки от страна на президента е всяло смут в Бразилия. Пресслужбата на Болсонаро отказа коментар за редакцията на „The Lancet“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments