Талибаните започват дискусии със западни представители в Осло

0
22
Талибани
Талибани. Снимка: Pixabay

Представители на талибанското движение ще се срещат днес със западни високопоставени служители в Норвегия, за за проведат първите си дискусии в Европа, откакто групировката пое контрола над Афганистан. Разговорите на високо равнище, които ще продължат три дни, ще обхванат наболели въпроси като човешките права и хуманитарната криза в страната. Според ООН понастоящем 95% от афганистанските граждани нямат достатъчно храна, за да преживяват.

До момента в Европа се проведоха редица протести, като критиците твърдят, че с талибаните не бива да се провеждат подобни срещи на високо равнище. Вчера членове на талибаните се срещнаха със защитници на правата на човека, но подробностите от тези дискусии не бяха разкрити. Една от активистките, защитаващи правата на жените, Джамила Афгани, сподели пред информационна агенция „AFP“, че преговарящите са показали „добра воля„.

В рамките на днешния ден ще се проведат най-важните преговори, като членове на талибанското движение ще се срещнат със западни представители. Очаква се групировката да настоява отново за получаване на достъп до милиарди долари, които са замразени в американски банки. Безработицата и цените на хранителните продукти в Афганистан се покачват, а стойността на валутата на страната спада, затова банките са въвели ограничения за теглене на пари в брой. Организацията на обединените нации предупреждава, че към днешна дата гладът заплашва 55% от населението.

Искаме от тях да размразят афганистанските активи и да не наказват обикновените афганистанци заради политическия дискурс. Заради глада и смъртоносната зима, смятам, че е време международната общност да подкрепи афганистанските граждани, а не да ги наказва заради политически спорове.“, заяви талибанският делегат Шафиула Азам пред информационната агенция „Associated Press“.

Очаква се западните пратеници да подчертаят необходимостта от едно по-приобщаващо талибанско правителство и неговата връзка с правата на човека. Откакто завзеха властта над страната, талибаните разпоредиха на повечето работещи жени да си стоят вкъщи, а средните училища са отворени за посещение само за момчетата и учителите мъже. Няколко вече жени са станали обект на нападения заради това, че са се обявили против този ход. Някои от тях вече са безследно изчезнали, а талибаните отричат да са замесени. Неотдавна те дори заявиха пред екип на “BBC”, че тези твърдения са измислени. След идването на талибаните на власт много активисти, борещи се за правата на човека, както и журналисти, също са били обект на посегателства.

По-рано днес заместник-министърът на информацията и културата на Афганистан Забихула Муджахид заяви, че момичетата ще могат да посещават отново училище в края на март тази година. Той също така отрече, че талибаните са задържали насилствено няколко жени, които са протестирали в защита на правата си.

Понастоящем нито една друга държава не е признала официално новото афганистанско правителство. Министърът на външните работи на Норвегия Аникен Хуитфелд заяви, че срещите на върха не представляват легитимиране или признаване на авторитета на талибаните. По повод на това тя коментира: „Все пак, ние трябва да разговаряме с фактическите власти в страната.“

Инициативата на високо равнище разедини позициите на афганистанските граждани. Някои от тях подчертават важността на ангажирането на талибаните с подобни важни въпроси, но други настояват, че те не трябва да бъдат канени в европейските столици, тъй като системно нарушават човешките права в собствената си страна.

През уикенда в Европа се проведоха редица протести. В Осло една от протестиращите заяви пред информационна агенция „AFP“, че дискусиите са равносилни на „смях в лицето“ на афганистанците, които са загубили насилствено членове на семействата си. Жената твърди: „С терористи не се разговаря.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments