Търговско споразумение между Обединеното кралство и Австралия: За или против?

0
58
Споразумение
Снимка: Pixabay

Правителството на Обединеното кралство настоява да се финализират преговорите за споразумение за свободна търговия с Австралия до началото на юни. Както се твърди отдавна, възможността Обединеното кралство да сключва собствени търговски сделки по света е едно от големите предимства на последиците от Брекзит. Въпреки това британските фермери се опасяват, че това може да застраши поминъка им, предава „BBC“.

Как ще действа подобно споразумение?

По силата на клаузите на споразумението за свободна търговия между двете нации, Австралия желае да получи достъп до хранителния пазар в Обединеното кралство без налагане на тарифи (данъци върху вноса) или квоти (ограничения за сумите, които могат да бъдат търгувани). Ако това бъде прието, процесът ще бъде значително по-улеснен и по-евтин за големите австралийски ферми, които възнамеряват да изнасят свои продукти като агнешко и говеждо в Обединеното кралство. В замяна на това британските фермери (и други компании) ще се радват на същия достъп до австралийския пазар, което само по себе си е целта на подобни сделки, свързани със свободната търговия.

Сключването на въпросното споразумение с Австралия би било важна стъпка, за присъединяване към по-мащабното споразумение за свободна търговия в Азиатско-Тихоокеанския регион – така нареченото „Всеобхватно и прогресивно споразумение за Транстихоокеанско партньорство“(CPTPP), което ще предостави на британските фермери отлични възможности.

Какъв е проблемът?

При сключването на една такава амбициозна сделка с Австралия цените на стоките в някои магазини могат драстично да се понижат, тъй като храната в Обединеното кралство често се произвежда на по-високи стандарти и цена. Тази перспектива за евтин чуждестранен внос предизвика опасения в председателя на Националния фермерски съюз на Обединеното кралство Минет Батърс, която предупреди, че това може да се окаже пагубно за семейните ферми в страната.

Критиците, които не одобряват идеята за бързото премахване на тарифите и квотите също посочват, че обсъжданото споразумение с Австралия би спомогнало за развитието на икономиката на Острова едва с около 0,02% за 15 години напред. Според експерти, ако на Австралия бъдат предложени щедри условия, други по-влиятелни икономики като САЩ и Бразилия биха поискали също толкова добра сделка в бъдеще, тъй като това би създало невиждан досега прецедент.

Какви са обсъжданите стандарти?

Хранителните стандарти – като хигиената и разпоредбите за хуманно отношение към животните, са един от ключовите въпроси, които стоят на дневен ред в Обединеното кралство при подобни споразумения.

От Световния фонд за опазване на дивата природа за природата напомнят, че правителството се е ангажирало да гарантира, че земеделието в страната ще подобри въздействието си върху околната среда.

Междувременно Министерството на международната търговия на Обединеното кралство подчерта, че оттук нататък всяка сделка с Австралия ще включва клаузи за защита за селскостопанската индустрия, които няма да бъдат в разрез с високите стандарти в страната.

Защо има натиск за бързо финализиране на преговорите?

През изминалата година правителството на Обединеното кралство подписа дълъг списък от търговски споразумения, които обаче са продължение на тези, които страната вече е сключила по времето, когато беше част от ЕС. Неотдавна беше сключено ново споразумение за свободна търговия със самия ЕС, което осигурява по-малко отворен достъп до пазара спрямо ситуацията по време на членството в ЕС.

Потенциалното споразумение за свободна търговия с Австралия би било първата мащабна сделка, която действително би разширила осезаемо достъпа до пазарите. Една такава промяна несъмнено би се превърнала в исторически момент в политически план.

Правителството на Обединеното кралство се надява да финализира сделката, преди срещата на върха на Г7, която ще се проведе с участието на световните лидери в Корнуол следващия месец. Австралия също е сред поканените нации.

Какви може да са последствията?

При сключването на търговски споразумение винаги има победители и губещи. Фермерите от Шотландия и Уелс например се опасяват, че ще бъдат в неизгодна позиция, ако въпросното споразумение бъде прието, тъй като това може да им повлияе в няколко аспекта:

  • Правителството планира да изравни стандартите на Обединеното кралство с тези в останалите страни.
  • Заформят се дебати, свързани с промени в административната структура на Шотландия и нейната независимост.

Привържениците на по-амбициозните търговски споразумения обаче смятат, че Брекзит означава подобни стъпки да се извършват по различен от досегашния начин. Според тях сключването на сделка със „съмишленик“ като Австралия би било изключително изгодно.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments