Търговци продават в интернет стари електроуреди, като ги представят за нови, съобщи „Нова телевизия“.
Измамените купувачи, които са били подлъгани с некачествена или стара техника, стават все повече. Най-честите заблуди, които прилагат търговците са свързани с невярна информация, която се отнася до характеристиките на стоките. Комисията за защита на потребителите е забранила 132 нелоялни търговски практики за една година. При инспекция на контролните органи е установено, че има неизправност при повече от половината проверени уреди.
Когато потребителите пазаруват през социалните мрежи, а не от регистриран онлайн магазин, то откриването на продавачите се превръща в трудна задача. По този начин пазаруващият губи правото си да върне стоката в 14-дневен срок. Най-честите злоупотреби са при смартфоните.
Една от потърпевшите разказва, че в средата на май е закупила електроуред от Германия. Покупко-продажбата се е осъществила през група във „Фейсбук“. Когато получила стоката, жената установила, че не само не отговаря на описанието, а и уредът е пълен с вода. Следват опити за връзка с търговеца, но те остават безрезултатни. Единственият контакт, с който разполага дамата са телефонен номер и електронна поща със съмнително име.
„Когато закупиш стока от друг потребител, законът пази купувача много по-малко, защото няма юридическо лице, което носи отговорност“, обясни Велизар Величков, експерт по онлайн търговия.