Търговците в търговските центрове настояват за по-ниски наеми и намалено работно време. Те отчитат малко клиенти и искат законови промени, които да им позволят по-лесно да развалят договорите си за наем, съобщиха от „NOVA“.
Борбата на търговците сега била да оцелеят, а не да излязат „на зелено“, каза Мариан Колев от Българската ритейл асоциация. Идеята на асоциацията била да се обединят около няколко искания, сред които това търговците да не дължат наем за времето, в което не са работили поради извънредното положение.
Колев приканва за законодателни промени, които да позволят по-лесното разтрогване на договорите за наем. Сегашните условия за някои от търговците били да платят неустойки в размер на оставащите до края на договора месеци. Това предполагало, че на наемател може да му се наложи да плати наеми като за 5-7 години.
Търговците искат да им бъде намалено и работното време. Към момента в един от столичите молове то е фиксирано на 22:00 часа. Наемателите смятат, че ако се намали до 20:00 часа разходите им за работна сила биха спаднали с около 17%. По-късото работно време би облекчило нуждата от дезинфекции и не би било пречка за клиентите. Сега все по-малко хора влизали в магазините в последните два часа на работното им време, като предпочитали вместо това да се прибират при семействата си.
Управителят на търговски обект Емануил Гинев е отчел 25-30% спад в печалбите си в последните две седмици. На персонала му се налага да чисти пода на всеки 2 часа и да дезинфекцира повърхностите. На касите също са поставени дезинфектанти. По тази причина и подкрепя намалянето на работното време.
Колев допълва, че за момента ограничен брой магазини са се изнесли, но голяма част имат готовност веднага да излязат на протести. Ако всички, които заплашват с изнасяне, наистина го направят, ситуацията за всички останали търговци в моловете също значително би се влошила.
Собственикът на конкретния мол е казал, че по времето на извънредното положение е имало значителни облекчения. Търговските обекти са били освободени от наеми, а сега им е въведен подоходен наем, който се изчислява като процент от оборота на обекта.