Бившият министър-председател на Тайланд Таксин Шинаватра се завръща след 15 години в изгнание, часове преди гласуването, което трябва да определи кой ще бъде следващият лидер на страната. Най-успешният избран лидер на Тайланд винаги е бил предпазлив по отношение на консервативните роялисти, които подкрепят военни преврати и спорни съдебни дела, за да отслабят влиянието му, пише „BBC“.
Сега дръзкият, политически амбициозен телекомуникационен магнат е решил да се завърне, вероятно след като е сключил дискретна сделка със същите хора, които свалиха партията му по време на преврата през 2014 г. Към днешна дата той има неизпълнени присъди до 10 години по наказателни дела, за които твърди, че са били политически мотивирани.
Шинаватра кацна в столицата Банкок в 09:00 ч. местно време с частен самолет, който е прелетял от Дубай през Сингапур. Стотици негови възторжени поддръжници го приветстваха с радостни възгласи, речи и песни, тъй като бившият премиер най-накрая изпълни многобройните си обещания да се завърне в Тайланд. Много от тях са пътували през нощта, за да станат свидетели на този момент. Той обаче не успя да поздрави повечето от тях. Заобиколен от двете си дъщери и сина си, Шинаватра излезе за кратко от терминала на летището и отдаде почит на портрета на краля и кралицата. Веднага след това беше отведен във Върховния съд, където му беше произнесена присъда от осем години лишаване от свобода, а след това в следствения затвор в Банкок. Никой не очаква политикът да остане задържан за дълго.
Пред сградата на летище „Дон Муанг“ 63-годишната Самнианг Конгполпарн споделя, че чака от снощи, за да се види с лично с бившия лидер. Заедно с жената чакат и много други поддръжници.
„Той е най-добрият министър-председател, който някога сме имали. Въпреки че няма да мога да го видя днес, все пак исках да дойда, за да му покажа подкрепата си. Нямам нищо против те да се помирят с провоенното правителство, иначе ще бъдем в безизходица със сенаторите. Не искаме това,“, казва Самнианг Конгполпарн.
Очаква се по-късно днес партията „Пхеу Тай“ на Таксин Шинаватра да се присъедини към коалиционното правителство – един процес, който за три месеца разтърси сериозно Тайланд. Той започна с опияняващите надежди за ново начало, оглавено от радикалната млада партия „Движение напред“, която спечели най-много места на изборите през май. Първоначално „Движение напред“ си партнираше с „Пхеу Тай“, но сега е сигурно, че коалицията ще включва представители от почти всички партии, освен реформаторите, включително две партии, ръководени от политици, които в миналото са насърчавали преврата – сделка със „заклети врагове“, която „Пхеу Тай“ се заричаше, че няма да сключи.
Не може да се отрече, че в момента ръцете на партията „Пхеу Тай“ са вързани от Сената – 250-местна конституционна „мина“, заложена в политическия пейзаж на Тайланд от военната хунта, която управляваше пет години след преврата през 2014 г. Позицията на партията в преговорите беше отслабена и от по-слабото от очакваното представяне на изборите, когато за първи път беше изместена на второ място. На сенаторите, всички назначени от хунтата, е позволено да се присъединят към 500-те избрани депутати при гласуването за нов министър-председател. Тяхната задача е да осуетят всяка партия, която би могла да застраши статуквото – връзката между монархията, военните и големия бизнес, която от десетилетия насам доминира при вземането на решения в Тайланд. Не е изненадващо, че те отказаха да подкрепят водената от „Движение напред“ коалиция с участието на „Пхеу Тай“, въпреки че тя имаше огромно мнозинство в долната камара на парламента. Когато дойде ред на „Пхеу Тай“ да преговаря за нова коалиция, нуждата от подкрепа в Сената означаваше, че трябва да привлече някои от бившите си опоненти.
Някои политици от „Пхеу Тай“ настояват, че партията е трябвало да се бори за по-добро споразумение, като откаже да участва в правителство с най-твърдолинейните консервативни групи. Всяко правителство на малцинството, сформирано без нея и „Движение напред“, бързо би се сринало, тъй като сенаторите не могат да се присъединят към обичайните парламентарни гласувания по важни въпроси като бюджета. Ръководството на „Пхеу Тай“ очевидно не иска да чака – то дори покани ултрароялистката партия „Обединена тайландска нация“ да се присъедини към коалицията, чиито лидери в миналото остро критикуваха семейство Шинаватра и техните привърженици и изиграха важна роля за свалянето на последното правителство на „Пхеу Тай“, ръководено от сестрата на Таксин Шинаватра – Инглук Шинаватра. Фактът, че тези две фракции сега ще заседават заедно в едно и също правителство, е знак за това колко далеч се е променила тайландската политика.