Тайван заяви, че голямо нахлуване на китайски военни самолети е влетяло в зоната на страната за противовъздушна отбрана вчера, съобщава “BBC”.
Министерството на отбраната заяви, че 19 самолета, включително изтребители и бомбардировачи с ядрена мощ, са влезли в така наречената зона за идентификация на ПВО (ADIZ). Повече от година Тайпе се оплаква от многократни мисии на китайските военновъздушни сили близо до острова.
Китай вижда демократичния Тайван като отцепила се провинция, но Тайван вижда себе си като суверенна държава. Министерството на отбраната на Тайван заяви, че в неделната мисия на китайските военновъздушни сили участват четири бомбардировача Н-6, които е възможно да носят ядрено оръжие, както и противолодочен самолет. Зоната за идентификация на ПВО е зона извън територията на страната и националното въздушно пространство, но където чуждестранните самолети все още се идентифицират, наблюдават и контролират в интерес на националната сигурност. Тази зона е самодекларирана и технически остава международно въздушно пространство.
Министерството на отбраната пусна карта, показваща полетна траектория североизточно от Пратас, по-близо до китайското крайбрежие, отколкото крайбрежието на Тайван.
Ракетните системи бяха разгърнати и бяха изпратени бойни самолети, за да се предупреди за китайските самолети, добави министерството. Китай все още не е коментирал официално.
Пекин често стартира такива мисии, за да изрази недоволство от коментарите на Тайван. През юни Китай изпрати 28 военни самолета в ADIZ – най -голямото нахлуване, съобщено от Тайван до момента.
На 24 януари подобна мисия беше организирана и 15 самолета навлязоха в зоната на ПВО на Тайван, докато на 12 април Тайван съобщи за 25 самолета. Не е ясно какво е предизвикало последната мисия.
Миналата седмица тайванското министерство на отбраната предупреди, че въоръжените сили на Китай могат “да парализират” отбраната на Тайван и че китайската заплаха нараства.
Китай и Тайван: Основите
- Защо Китай и Тайван имат лоши отношения? Китай и Тайван бяха разделени по време на гражданска война през 40 -те години на миналия век, но Пекин настоява, че островът ще бъде възстановен в някакъв момент, със сила, ако е необходимо
- Кой признава Тайван? Островът има своя собствена конституция, демократично избрани лидери и около 300 000 действащи войници във въоръжените си сили
Ами САЩ? САЩ няма официални дипломатически връзки с Тайван. Американският закон изисква от острова да осигури средства за защита.