Тексас се вдигна на бунт срещу мигрантите, след като САЩ бяха подложени буквално на нашествие. Или поне части от тях.
В страната навлизат милиони нелегални мигранти и според различни експерти ситуацията вече е излязла извън контрол. Затова Тексас реши сам да контролира границите си, след като президентът Джо Байдън отказа да го направи.
Върховният съд на САЩ забрани на Тексас да блокира нелегалните мигранти с бодлива тел, Тексас отказа и заяви, че случващото се е нашествие в САЩ, а президентът се проваля в една от основните си задачи – да предпазва щатите от нахлуване на вражески сили.
Вече 25 от 50-те щата, всичките с републиканци начело, заявиха подкрепа към Тексас, а почти всеки член на републиканската партия насърчава щата да не се поддава на натиска.
Губернаторът на Тексас написа писмо, в което заявява:
“Федералното правителство наруши разбирателството между САЩ и щатите. Великите хора, написали конституцията на САЩ, предвидиха, че щатите не трябва да бъдат оставени на милостта на президент, който не зачита законите и не прави нищо да спре външни заплахи като тази картелите да вкарват милиони нелегални мигранти през границата. Поради тези причини обявих нашествие…за да призова конституционното право на Тексас да се защити. Това право е върховен закон на земята и надвишава всякакви федерални решения за противното. Тексаската национална гвардия и други тексаски служби действат според това право, както и законите на щата, да подсигурят границата на Тексас.”
Писмото вероятно ще остане в историята като един от най-сериозните бунтове на един щат пред федералното правителство. Самият Абът показа завидна смелост като се застъпи за своя щат, вместо да се подчини на Байдън.
Часове по-късно президентът Джо Байдън излезе с позиция, като обеща да затвори границите, ако това се наложи. За целта в момента в Сената се договаря споразумение. В момента, в който то бъде одобрено и държавният глава на САЩ го подпише, Байдън щял да затвори границата.
Двупартийните преговори достигнаха критична точка на фона на нарастващата републиканска опозиция. Някои републиканци поставиха споразумението за сигурността на границите като условие за по-нататъшна помощ на Украйна.
По-ранопредседателят на Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън каза, че сделката е „мъртва при пристигането“ в сегашната си форма, според писмо до републиканските законодатели в Камарата на представителите, предаде „Reuters“.
Байдън, демократ, който се бори за още един мандат на изборите на 5 ноември, се сблъсква с рекорден брой мигранти, заловени да пресичат незаконно границата между САЩ и Мексико по време на неговото президентство. Републиканците твърдят, че Байдън е трябвало да запази ограничителната политика на бившия републикански президент Доналд Тръмп, фаворит за номинацията на неговата партия.
„Това, което беше договорено, би било – ако бъде прието в закон – да бъде най-трудният и справедлив набор от реформи за осигуряване на границата, която някога сме имали в нашата страна“, каза Байдън в изявление. И допълни:
„Това ще ми даде, като президент, нови спешни правомощия за затваряне на границата, когато стане претоварена. И ако ми бъде дадено това правомощие, бих го използвал в деня, в който подпиша законопроекта.“
Източници твърдят, че в споразумението ще бъде записано, че мигрантите ще бъдат връщани обратно в Мексико, ако техният брой на ден надхвърли 4000 души.