Политическата безпомощност на партиите е в основата на текущата институционална криза в България, коментира Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи /БИПИ/ пред „БНР“. Според него, ако политическите партии не бяха толкова неефективни, страната не би се намирала в сегашната задънена улица.
Славев подчертава, че президентът Радев е правилно заявил на партиите да изпълнят своите конституционни задължения, тъй като тяхната неспособност ограничава и неговите вече ограничени правомощия.
„Когато Народното събрание или Министерският съвет не започнат действия, те блокират и президента“, казва Славев.
В условията на тази задънена улица политиците са принудени да търсят решения, които могат да се окажат неадекватни за текущите нужди на страната.
„Политиците започват да търсят общ работник, който да може едновременно да бъде омбудсман, председател на Сметната палата и министър-председател“, посочва той с ирония.
Тази ситуация, според Славев, би отказала почтени и компетентни хора да се кандидатират за вакантните постове. Той добавя, че процедурата за избор на такива длъжности е важна, но политическите решения зад нея са от ключово значение. По думите му в момента се чака първо да се постигне политическо съгласие, а чак след това да се започне процедурата, което е обратен ред.
Славев анализира и вариантите пред президента Радев в сегашната ситуация. Той отбелязва, че Радев има две възможности – да избере от вече предложените кандидати или да чака действията на парламента, който обаче не дава никакви сигнали за действие.
Коментирайки конкретни случаи, като този с Димитър Главчев, Славев отбелязва сериозни юридически и конституционни съображения дали той може да бъде върнат или отново избран на позицията председател. Подобни казуси, по думите му, подкопават доверието в институциите.
Славев също така изрази загриженост относно политическия натиск върху ключови фигури, като даде пример с признанията на Горица Грънчарова – Кожарева за оказан върху нея натиск при формиране на предложенията за състав на служебния кабинет. Той нарече тези действия „политически екстремизъм“ и постави под въпрос способността на тези институции да вземат независими решения в условия на такъв натиск.
Ситуацията в страната, както обяснява Славев, е показателна за дълбоките проблеми в политическата система, които изискват незабавни и решителни действия за възстановяване на доверието и ефективността на държавните институции.
[…] Теодор Славев: Безсилието на партиите води до блокаж в … […]