Теодор Ушев: Едни развилнели се персонажи от години мърсят българското кино

4
571
Теодор Ушев
Теодор Ушев. Снимка: Facebook

„Аз ако бях министър на финансите наистина нямаше да залагам повече бюджет за кино – докато Министерството на културата не си озапти едни развилнели се персонажи, които от години мърсят бг киното и пречат на кадърните, можещите и искащите да си вършат работата“.

Това заяви художникът и режисьор Теодор Ушев, който коментира във Facebook разпределението на средствата за кино в България. Според него това се случва по нечестен начин, като се дава приоритет не на най-успешните и награждавани по световни фестивали филми, а на най-комеерсиалните произведения, за които у нас са продадени най-много билети. Публикуваме пълния му коментар без редакторска намеса:

„И ето, дойде сесия за разпределение на едни мижави стотинки за няколко филма, и отново скандали, пресконференции, в резултат пак спрени сесии за производство на филми. Аз ако бях министър на финансите наистина нямаше да залагам повече бюджет за кино – докато Министерството на културата не си озапти едни развилнели се персонажи, които от години мърсят бг киното и пречат на кадърните, можещите и искащите да си вършат работата.

„Бунт на посредственяците“ – това е поредната атака със сопи и тояги срещу Националния филмов център и „фестивалното“ кино.

Има само една „оценка“, която може да бъде обективна за един филм и един режисьор (доколкото може да бъдем обективни в изкуството):

Това е селекцията и наградите на фестивали. Не бройката продадени билети. Защото при лошия вкус на зрителите в България, „възпитаван“ с години от зле направени, безвкусни и посредствени сериали, и бозави мелодрами по телевизиите, нещата с „масовия зрител“ са много тъжни.

Така както един художник е „добър“ само когато вече е в Музея, не когато олигарси купуват произведенията му.

Така,, както един театрален спектакъл и режисьор е поканен навън, на фестивали, а не когато пълни зали с вицове и анекдотчета.

Така, както един танцов спектакъл е поканен на престижен форум, а не когато пълни Зала 1 на НДК.

Това са важните произведения, автори.
За съжаление, те са и най-крехки.

Иначе си оставаме в смрадливата, спарена среда на родната действителност, в мрак и самодостатъчност – които знаем докъде водят (справка -Русия).

И там „трансформацията“ започна с „война“ срещу фестивалите, Оскарите, западния вкус, т.н.

Абониране
Известие от
guest

4 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Георги Любенов
Георги Любенов
1 година по-рано

С този външен вид/неизбръснат, нечистоплътен/,каквото и да каже изглежда несериозно.

Ева Деянова
Ева Деянова
1 година по-рано

Е, гелосаните костюмари не правят кино, пък и рядко се занимават с изкуство. Костюмари има само по чиновническите кресла в МК. Но от там пък съвсем не се чуват сериозни приказки, да не каже, че изобщо нищо не се чува. Прав е Ушев, независимо дали ни харесва как изглежда или не.

Блондин
Блондин
1 година по-рано

Ох ох ох гледайте му филма Фи не знам кво си… По – голям кино боклук рядко се среща. Иначе самочувствие до небето. Самозабравил се нещастник!

Казанова
Казанова
1 година по-рано

Кукундрел! Ако можеше само да стъпи на пръстчето на великите Методи Андонов, Въло Радев, Христо Христов, Георги Дюлгеров, Рангел Вълчанов, дори и сега имаме няколко чудесни режисьори… но господинът не е от тях.