Тежките разговори на Япония за Русия наистина са насочени към Китай

0
44
Президент на Русия Владимир Путин
Президент на Русия Владимир Путин. Снимка: Архив

Япония подкрепи осъждането на войната в Украйна със санкции срещу руски служители и олигарси, но експерти твърдят, че те не са единствената публика, която става свидетел на възмущението на Токио-Китай също трябва да получи посланието, пише „CNN“.

Откакто Москва нападна Украйна, коментаторите правят сравнения между действията на Русия и заявената амбиция на Китай да търси „обединението“ на Тайван с континента. Сценарият „какво ако“ не е пропуснат от японските лидери.

В първите дни на инвазията японският премиер Фумио Кишида побърза да представи кризата в Украйна като глобален проблем. Пред репортери той каза:

„Това е много сериозна ситуация, която засяга не само Европа, но и Азия и целия световен ред.“

А японската общественост изглежда е в крак с неговите възгледи. В страна, която обикновено е по-фокусирана върху вътрешните си проблеми, войната доминира в отразяването на новините. Хиляди антивоенни протестиращи излязоха по улиците на градовете в цялата страна, а скорошно проучване показва, че над 80% от 1063-ма анкетирани души подкрепят икономическите санкции на Япония срещу Русия.

За Япония подкрепата за Украйна има двойна цел, според Йоко Ивама, експерт по международни отношения и сигурност в Националния институт за политически изследвания. Ивама смята:

„Целта на отговора на Япония е да изпратим съобщение, че ще бъдем готови и ще се противопоставим, ако има нахлуване (на японска територия), че няма да позволим границите да бъдат променяни със сила.“

И още:

„Не искаме истинска война, целта е политическа – Китай да бъде убеден от агресивен акт като този, който Путин предприе през последните няколко дни и седмици.“

На този фон бившият премиер на Япония Шиндзо Абе направи немислимо предложение по време на интервю три дни след руската инвазия. Абе, който е все още влиятелна фигура в управляващата Либерално-демократическа партия, изтъкна идеята Япония да влезе в подобна на НАТО програма за споделяне на ядрени оръжия – разполагане на ядрени оръжия на САЩ на японска територия. Това беше шокиращо предложение за страна, която претърпя опустошителното въздействие на двете атомни бомби, хвърлени върху Хирошима и Нагасаки по време на Втората световна война, но според Абе, вече не трябва да бъде табу.

Различни времена, смяна на тактиката

Отговорът на Япония на руската инвазия в Украйна се различава значително от действията на страната след атаката на Москва срещу Крим през 2014 г. Тогава, при Абе, Япония беше призована, че е твърде бавна да действа. Сега стратегията му е различна – и спешността може би е по-голяма. Още през 2014 г. Абе възприе тактиката да сближава Русия, за да предотврати затягането на връзките ѝ с Китай, каза Джеймс Браун, доцент по политически науки в университета Темпъл в Токио.

Русия анексира украинския полуостров Крим, като изпрати въоръжени сили, които да превземат ключови съоръжения и да подклаждат сепаратистки бунт, който продължава осем години. Първоначално Токио третира анексирането на украинския Крим като западен проблем, според Шийла Смит, старши сътрудник по Азиатско-тихоокеанските изследвания в Съвета по външни отношения. Смит заяви:

„Японското правителство се отнасяше към това малко като към проблем, с който трябва да се справят европейците и американците; че всъщност не ставаше дума за Япония, а че те ще се съгласят с това.“

Тя каза, че Абе таи надежди, че руският лидер Владимир Путин ще подпише нормализирането на отношенията между Русия и Япония или пълен мирен договор, който официално прекратява военните действия от Втората световна война.

Но по-меката позиция на Япония срещу Русия предизвика международна критика и Токио в крайна сметка се присъедини към западните си съюзници в налагането на санкции на Русия, включително дипломатически мерки, състоящи се в спиране на преговорите, свързани с облекчаване на визовите изисквания, забрана за пътуване и замразяване на активи на определени лица.

Въпреки това, тази година мащабът и ужасът на кризата, разгръщаща се в Украйна, накара Япония да прокара последователно послание за единство със своите партньори от Г7, за да покаже, че е „надежден партньор“, според Браун от университета Темпъл. Ето какво каза той:

„Чувате отново и отново, казва правителството – „и заедно с нашите Г-7 и други международни партньори, ние ще координираме вземането на твърд отговор по този въпрос“ – те не искат да бъдат разглеждани като неподходящи.“

Япония се нуждае от подкрепата на Г-7 – особено от САЩ – за да ограничи всяко движение от Пекин към Тайван, острова, който Китай претендира за своя територия, въпреки че никога не го е управлявал.

Така миналата седмица Япония добави още повече санкции срещу Русия и Беларус – замразявайки активите на допълнителни 32 руски и беларуски официални лица и олигарси. И като рядък ход, страната също така преразгледа своите насоки за трансфер на отбранително оборудване в чужбина, проправяйки пътя за транспортиране на бронежилетки и каски до Украйна. Токио също се присъедини към усилията за изключване на Русия от банковата система SWIFT и замрази активите на руския лидер Владимир Путин.

Експерти казват, че Япония иска да бъде в крак с международните си съюзници пред лицето на разгръщащата се човешка трагедия и нарастващата военна мощ на Китай.

„Чувство за спешност“

В продължение на десетилетия след Втората световна война пацифистката конституция на Япония й попречи да натрупа военната си сила. В член 9 от документа се казва, че „сухопътни, морски и въздушни сили, както и друг военен потенциал никога няма да бъдат запазени“. Но през последните години страната сигнализира за движение към по-големи военни разходи и миналия декември премиерът Кишида обяви, че правителството проучва варианти да ѝ даде възможност да нанася удари по вражески бази.

Китай се смята за голяма заплаха, но комбинираната сила на Русия и Китай постави Япония под значителен натиск. Миналата година двете страни проведоха това, което беше обявено за първия съвместен военноморски патрул на Китай и Русия в западната част на Тихия океан. Корабите преминаха през протока Цугару, който разделя главния остров на Япония и северния му остров Хокайдо, преди да се насочат надолу по източното крайбрежие на нацията и след това обратно към Китай през протока Осуми край южния японски остров Кюшу.

На чуждестранни кораби е разрешено да плават през проливите Осуми и Цугару – и двата международни води – но Япония внимателно наблюдаваше маневрите, които Министерството на отбраната на страната нарече „необичайни“.

Министерството на отбраната на Япония съобщи в петък, че 10 кораба на руския флот, включително фрегата, са плавали през протока Цугару предния ден към Японско море.

Япония има териториални спорове както с Китай, така и с Русия. Миналата година японският министър на отбраната Нобуо Киши каза пред CNN, че островите Сенкаку, известни като островите Диаою в Китай, безспорно са японска територия и ще бъдат защитавани като такава. Япония също оспорва претенцията на Русия към Курилските острови, островна верига край Хокайдо.

И тогава е Тайван, който се намира на юг във води, използвани за фериботиране на 90% от запасите от петрол в Япония.

Миналата година Япония одобри рекорден бюджет за отбрана за 2022 г. от 5,4 трилиона йени (47,2 милиарда долара), което надхвърли 1% от нейния БВП.

Някои казват, че кризата в Украйна в допълнение към съображенията за местна сигурност показва, че тя трябва да се ангажира още повече.

Разрушаване на табутата

Но допълнителното финансиране за отбрана е само един от аспектите на бронята на Япония срещу ескалацията на регионалното напрежение. Миналия месец Абе използва позицията си на бивш лидер, за да издигне друга още по-противоречива перспектива – идеята за разполагане на ядрени оръжия на САЩ в Япония. Пред Fuji Television Абе каза:

„Япония е подписала Договора за неразпространение на ядрено оръжие и има своите три неядрени принципа, но е от съществено значение да разберем как се поддържа сигурността на света и не трябва да третираме тези дискусии като табу.“

Кишида веднага отхвърли предложението, като го нарече „неприемливо“, докато антиядрените активисти бяха предвидимо възмутени.

Япония попада в ядрения чадър на САЩ, но отдавна изключва възможността да разполага с ядрени оръжия поради опустошенията, причинени от атомни бомби, хвърлени по време на Втората световна война.

Попитан за коментарите на Абе на редовен брифинг за пресата, говорителят на китайското външно министерство Уан Уенбин каза, че японските политици са направили „диви коментари“, които „открито нарушават неговите собствени три неядрени принципа и задълженията на страна по Договора за неразпространение на ядрено оръжие (NPT)“. Той добави:

„Чрез увеличаването на ядреното споделяне със САЩ Япония напълно разкри опасната тенденция на продължаващ милитаризъм в страната.“

В интервюто Абе също призова САЩ да заемат по-ясно позиция по отношение на защитата на Тайван относно това дали ще защити самоуправляващия се остров, ако Пекин атакува.

Миналата година президентът на САЩ Джо Байдън каза, че САЩ ще защитят Тайван, ако той бъде атакуван от Китай, коментар, който изглежда несъвместим с заявената политика на Америка на „стратегическо двусмислие“. По-късно обаче правителствен служител каза, че САЩ не обявяват никаква промяна в политиката си по отношение на Тайван – съгласно политиката на „Един Китай“ САЩ признават претенцията на Китай за суверенитет над Тайван.

Едно нещо е ясно: атаката на Русия срещу Украйна разтърси японците и ги принуди да се изправят пред въпроси, които някои иначе биха могли да избегнат.

„Хората се питат: „Ще влязат ли наистина Съединените щати, ако китайците атакуват? Ще влязат ли САЩ във война с Китай?“, каза Смит от Съвета по външни отношения. И добави:

„Това са всички скорошни въпроси, които избухват под повърхността, въз основа на способностите първо на Северна Корея, но също и на Китай. И мисля, че това също се разкрива, тъй като Путин използва ядрени заплахи.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments