TikTok: Американският съд прекратява забраната за използване на приложението

0
137
TikTok
Снимка от Pixabay

За момента TikTok ще избегне влизането в сила на решението за забрана за използване на приложението в САЩ, което стана ясно от обявяването на временно разпореждане от съда. Приложението за споделяне на видео трябваше да бъде премахнато от системите на App Store на Apple, както и от пазара на Google Play на Android в неделя в полунощ местно време във Вашингтон. Предварителната идея беше потребителите в САЩ да продължат да го използват в близко бъдеще, но да не могат да го изтеглят повторно, ако веднъж са го изтрили от телефоните си, както и да не получават предложени актуализации на софтуера.

Съдия Карл Никълс от Окръжния съд на САЩ в окръг Колумбия издаде заповедта вчера вечерта, като преди това проведе 90-минутно изслушване по въпроса през деня. Решението беше взето, но причината за него не беше публикувана. TikTok приветства промяната и обеща да продължи да защитава правата си. Компанията собственик твърди, че принудителното му премахване от виртуалните магазини за приложения в системите на iOS и Android би нарушило Първото и Петото изменение на Конституцията на САЩ. Един от аргументите гласи, че попречването на някои потребители да използват приложението, незаконно накърнява тяхната свобода на словото, както и правата на компанията, тъй като не й се дава подходяща възможност да се защити.

Адвокатите на правителството на САЩ от своя страна определиха създателя на приложението като „представител“ за Китайската комунистическа партия. Решението стана факт седмица, след като друго китайско приложение – WeChat, което също беше застрашено от забрана за използване в САЩ, получи правото на отсрочка за влизане в сила на заповедта, постановена  от американските съдилища.

Националната сигурност

Дългосрочната „съдба“ на TikTok в САЩ все още не е ясна. Понастоящем приложението е собственост на китайска компания „Bytedance“, но функционира като отделен субект на Douyin – паралелна версия, използвана от китайските потребители.

Администрацията на Тръмп заяви, че участието на „Bytedance“ на американския пазар представлява неприемлива заплаха за националната сигурност на страната, тъй като изпълнява заповеди за насърчаване на „злонамереното събиране на лични данни на американските граждани„, издадени от Китай. Компанията отрича това обвинение, твърдейки, че потребителските данни на TikTok се съхраняват в САЩ и Сингапур и следователно не са обект на китайското законодателство.

След като беше заплашена със забрана, преди седмица компанията, притежаваща TikTok заяви, че е договорила споразумение, което позволява на компанията за бази данни „Oracle“ и гигантът “Walmart“ да вземат до 20% дял от акциите на приложението и да ги инвестират в нова независима компания, наречена „TikTok Global“. Впоследствие обаче президентът Тръмп заяви, че няма да приеме никакво подобно споразумение, ако идеята му не предвижда „Bytedance“ да отстъпи  всичките си права върху своя дял на двете американски компании.

От изявлението на TikTok, публикувано днес става ясно, че преговорите по сделката все още не са приключили. Ситуацията е сложна, тъй като Пекин все още не е обявил дали ще предостави на „Bytedance“ лиценз за включване на алгоритмите на TikTok в подобни споразумения. Алгоритмите задвижват механизма за препоръки на приложението, като решават кои видеоклипове да се показват на всеки потребител въз основа на начините, по които преди това той е боравил с продукта. Ако Китай откаже да участва в споразумението,  това би довело до пречка за осъществяване на потенциални продажби или отстъпване на част от правата на приложението.

„Критичен растеж“

Екипът на TikTok заяви, че има над 100 милиона активни потребители в САЩ и около 700 милиона по целия свят. Той обясни, че дори временна забрана би застрашила бизнеса на компанията. „Една такава забрана ще накара потребителският ни поток да  остана в застой и след това стремително да намалее.“, обяви в съдебна декларация Ванеса Папас, която временно е начело на компанията. „За да остане TikTok конкурентен, трайният растеж на този етап от нашето развитие е от решаващо значение.“

Американското правителство издаде две изпълнителни заповеди, касаещи TikTok. Първата е насочена към забрана за използването му чрез Apple и Google,а втората е по-мащабна. Забраните трябва да влязат в сила на 12 ноември, като идеята им е да прекратят напълно използването на приложението в САЩ, ако не бъдат опровергани опасенията на президента относно националната сигурност.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments