„Ние не сме най-подготвените хора за тази позиция, ние сме финансисти. И сега трябва да присъстваме по силата на позициите, които заемаме.“
Това заяви председателят на Сметната палата Тошко Тодоров, който заедно със заместничката си Горица Грънчарова разговаряха с президента в качеството им на възможни служебни премиери.
„Решението е на президента“, заяви от своя страна Грънчарова.
„Ние не сме най-подходящите хора за тази позиция. Повярвайте съпругата ми вече месец не спи, предполагам и съпругът на г-жа Грънчарова. Молим ви, съжалете ни, хора сме“, апелира още председателят на Сметната палата пред журналисти.
Днес вече приключиха срещите на президента Румен Радев с потенциалните служебни министър-председатели. Разговорите започнаха веднага, след като от „Има такъв народ“ вчера върнаха неизпълнен третия мандат и конституционната процедура беше задействана. Днес държавният глава разговаря с омбудсмана Диана Ковачева, подуправителите на БНБ Петър Чобанов, Андрей Гюров и Радослав Миленков, както и зам.-председателите на Сметната палата Тошко Тодоров и Горица Грънчарова-Кожарева.
Днес омбудсманът Диана Ковачева е заявила пред президента, че не може да е служебен премиер, защото е избрана за съдия в Съда по правата на човека в Страсбург и заминава скоро. Другата седмица тя ще подаде оставка като омбудсман. Според нея и заместник-омбудсманът трябва да са далече от политиката. Нейният заместник Елена Чернева-Маркова преди дни подаде оставка по лични причини.
Според Радев не е добра идеята подуправителят на БНБ Радослав Миленков да се въвлича в политически процеси. Освен това, има правила на ЕЦБ, според които ръководните постове в централните банки не трябва да се съвместяват с такива длъжности.
„Вчера управителят на БНБ ясно очертава къде се позиционира БНБ в националната и международната рамка. В този контекст да ви напомня, че съм член на Надзорния съвет на ЕЦБ“, коментира Миленков на излизане от срещата с държавния глава Румен Радев. Подуправителите на БНБ Петър Чобанов, заяви, че споделя мнението му, а именно, че екипът на централната банка не трябва да заема политически постове.
„Мисля и за еврозона, и за по-нататъшното икономическо развитие. Екипът на БНБ трябва да продължи да действа и да вървим напред. Оттук нататък всеки от нас трябва да се съобрази с крайното решение на президента“, каза той.
„Включването на управителя и подуправителите на Българската народна банка в тази процедура е решение на законодателя“, коментира подуправителят на БНБ Андрей Гюров на излизане от срещата си с президента относно процедурата за назначаване на служебен министър-председател.
„Аз съм тук да изпълним конституционната процедура. Това, което обсъдихме с президента, беше ролята и задачите на БНБ в процеса на присъединяване към еврозоната“, посочи Гюров. На въпрос дали би станал служебен премиер Гюров, каза, че това са хипотетични въпроси, а отговорността е в ръцете на президента да намери решение.
Вчера президентът разговаря с председателя на парламента Росен Желязков, управителят на БНБ Димитър Радев и председателят на Сметната палата Димитър Главчев.
Според новите промени в Конституцията държавният глава може да избере служебен премиер между председателят на парламента, управителят и тримата подуправители на БНБ, председателят на Сметната палата и двата му заместници, както и омбудсманът и нейния заместник. Но заместник-омбудсманът Елена Чернева-Маркова подаде оставка. Така броя на кандидатите стана с един по-малко.
След като приключат разговорите държавният глава трябва да обяви решението си кого избира за служебен премиер и да издаде указ за назначаването му. След това служебният премиер трябва да сформира правителство. В Конституцията не се посочва в какви срокове може да стане това.