Тодоровден е, честито!

0
271
Свети Теодор Тирон. Снимка: Уикипедия
Свети Теодор Тирон. Снимка: Уикипедия

Днес е Тодоровден, празник отбелязван в първата събота на Велики пост. На този ден (и на 17 февруари) Църквата споменава паметта на Свети Теодор Тирон. Ето и историята:

По време на гоненията на християните император Юлиан Отстъпник (332-363 преди Христа) искал връщане на езичеството и знаейки, че 40 дни преди Великден спазват строг пост, решил да се подиграе с тях.

Той заповядал на градоначалника на Константинопол да напръска тайно с кръв от езически жертвоприношения всички постни храни на пазара и така християните да се осквернят без да знаят и другите да се гаврят с тях.

Свети Теодор Тирон се явил на патриарх Евдоксий и го известил за грозния план на владетеля. Поръчал му и да предупреди християните да не купуват храна от пазара през тази седмица.

Разбирайки това, те седем дни се хранили с варено жито (коливо). Юлиан Отстъпник разбрал, че замисълът му е разкрит, останал посрамен и пуснал неосквернена от езичниците стока на пазара.

На Тодоровден празнуват хората с имена: Тодор, Тодорка, Теодор, Теодора, Божидар, Юлиян, Юлияна, Тея, Теа.

Тодоров ден се нарича още „Тудорица“. Българите го отбелязват с „кушии“. По изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, с пискюли и цветя и ги отвеждат на водопой.

Жените размесват и раздават помежду си обредни хлябове като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм. После идва ред на атрактивната кушия.

Победителят в нея получава награда, но по традиция тя никога не е била пари. Конят е получавал юзда, а неговият стопанин – риза или кърпа. Двамата са обикаляли всички домове, за да честитят празника.

Навсякъде победителят в кушията бил посрещан радушно, а конят му – поен с вода. Обредната трапеза за празника включва пита с мая, супа от гъби и „тудоровска леща“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments