Токио 2020: Олимпийски игри в пандемия, нови спортове, надежди за медали и сборище на звезди

0
120
Зала Токио 2020
Снимка: Българска Федерация Джудо

Олимпийските игри в Токио са пред нас. Те изглеждат и се чувстват различно от всички други игри на отминали времена, но вече са тук. Най-накрая. Така започва статията за настъпващите Олимпийски игри в Токио на “BBC Sport”.

С неочаквана допълнителна година подготовка в залите, над 11 300 състезатели от 207 държави ще се състезават през следващите няколко седмици, като всички се надпреварват да се доберат до медала, за който са работили толкова дълго време. Когато игрите бяха отложени през март 2020 г., организаторите заявиха, че олимпийският огън „може да стане светлината в края на тунела“. Тъй като пандемията от COVID-19 все още бушува в световен мащаб, този метафоричен тунел все още е някъде в средата си, но церемонията по откриването в петък предлага блясъка на тази светлина. Президентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах заяви:

“Мисля, че това ще бъде момент на радост и облекчение при влизането на стадиона, момент на радост, особено за спортистите, защото знам колко много копнеят за този момент. Тогава те най-накрая могат да бъдат там, те могат да се насладят на този момент при много специални обстоятелства.”

Олимпиада по време на пандемия

Маски, карантина, тестове със слюнка. Не се заблуждавайте, това са олимпийски игри като никои други досега. След като Токио беше в извънредно положение по време на олимпийските игри след скока на инфекциите с COVID-19, игрите бяха подложени на огромна критика от японската общественост, повечето от представителите на която заявиха, че искат Олимпийските игри да бъдат отменени или отложени отново.

Безопасността обаче е от първостепенно значение за организаторите и се предприемат огромни предпазни мерки, включително провеждането на Игрите при затворени врати, без да има разрешение за присъствие на публика, нито от Япония, нито от чужбина, на местата на стадионите.

Що се отнася до спортистите, те също са под строги ограничения. Трябва да носят маска за лице по всяко време – освен при хранене, пиене, тренировки, състезания или сън – и да сведат до минимум физическия си досег с другите и всеки ден се тестват за COVID-19. Но за съжаление вирусът вече е повлиял на игрите, преди те да стартират официално. В петък бяха съобщени 19 нови случая на коронавирус, което доведе до общо 10 случая, свързани с персонала на Токио 2020, до 106. Има 11 положителни проби, дадени от спортистите в Токио. Шест спортисти от екипа на Великобритания трябваше да се изолират в стаите си, след като бяха идентифицирани като близки контакти на някой в ​​техния полет, който по-късно се е оказал положителен за COVID-19.

Американската тенисистка Коко Гауф трябваше да се оттегли от дебютните си игри, след като даде положителни резултати, преди да пристигне в Токио, докато Дан Еванс и Йохана Конта на Team GB (Отборът на Обединеното Кралство) и стрелецът номер едно Амбър Хил се оттеглиха по същата причина.

Какво ново в Олимпийските игри?

Ще има рекордни 339 събития за медали, проведени в 33 спорта, с пет нови спорта – и общо 34 нови събития – добавени към програмата Токио 2020 от МОК. Около 48,8% от спортистите, които се състезават на Олимпийските игри в Токио, са жени – рекордна цифра. Петте нови спорта са карате, скейтборд, спортно катерене, бейзбол/ софтбол и сърф. Технически бейзбол и софтбол не са “нови” спортове в олимпийската програма, но те не са оспорвани на игри от Пекин 2008 г.

Представени са нови събития в програмите за бокс, кану-слалом, кану-спринт, колоездене, гребане и плуване, докато има нови събития със смесен пол, включително смесена щафета от смесени 4 по 100 м в плуване и смесена щафета в триатлон. Тези спортове са въведени в опит да привлекат по-млада публика и да отразят „тенденцията на урбанизация на спорта“. Президентът на МОК Бах коментира:

“Искаме да изнесем спорта сред младежите. С многото възможности, които имат младите хора, не можем повече да очакваме, че те автоматично ще дойдат при нас. Трябва ние да отидем при тях.”

Тазгодишните игри също правят своя принос за устойчивостта. Медалите са направени от рециклирани мобилни телефони, докато олимпийската факла е направена от алуминиеви отпадъци от временни жилища, построени след земетресението през 2011 г. в Източна Япония.

Само осем нови места за състезания са построени от нулата, докато голяма част от енергията, захранваща Токио 2020, идва от възобновяеми източници.

Общо игрите ще струват 11,5 милиарда паунда, което е с 22% повече поради забавянето от една година.

Очаквания за британски медал

За първи път от 125 години насам отборът на Обединеното кралство избра повече жени състезателки от мъже, за да се състезава на Олимпийски игри, като 201 от 376 първоначално избрани състезатели са жени. Британско представителство ще има в 26 от 33-те олимпийски спорта в Токио. Екипът GB (Великобритания) спечели 65 медала в Лондон 2012, увеличавайки ги до 67 в Рио четири години по-късно. В Токио UK Sport заяви, че се надява да бъдат спечелени между 45 и 70 медала. Това се е намалило от амбицията между 54 и 92 медала, заложена през 2018 г., като се вземат предвид “извънредните обстоятелства”, представени на спортистите и персонала при изграждането на игрите.

На кой са заложени надеждите на Великобритания да спечели тези медали?

Плувецът Адам Пийти (100 м бруст), гимнастикът Макс Уитлок (кон с гривни) и звездата по таекуондо Джейд Джоунс получават надежди да запазят златните си медали от Рио, като Джоунс – победителката в категория 57 килограма в Лондон и Рио – се опитва да стане първата британска спортистка, спечелила злато на три последователни олимпийски игри.

Пешеходните колоездачи Джейсън и Лора Кени имат шанса да станат най-успешните олимпийци на Великобритания – в момента Джейсън е обвързан за рекорда със сър Крис Хой за шест златни медала, докато Лора вече е най-успешната британска олимпийска състезателка с четири златни медала.

Спринтьорката Дина Ашер-Смит е лице на Игрите за отбор GB и има шансове за медали на 100 и 200 метра, докато скейтбордистът Скай Браун, най-младият олимпиец на GB само на 13 години, е претендент за медал в състезанието за женски парк.

Морякът Хана Милс и гребецът Мохамед Сбихи ще водят отбор GB в церемонията по откриването в петък, като Токио е първата олимпиада, на която нациите могат да изберат двама носители на знамето в опит да увеличат равенството между половете.

Световноизвестни звезди на арената

Американската гимнастичка Симон Бийлс беше една от забележителните звезди в Рио преди пет години. 24-годишната спортистка спечели четири златни и един бронзов дебют на своите игри и отново ще се състезава във всичките пет събития. Ако защити титлата си в многобоя, тя ще бъде първата олимпийска гимнастичка, която е направила това от 1968 г. насам.

Очаква се още двама американци да доминират в басейна. Кейлъб Дресел има „само“ две олимпийски златни отличия до момента, но 24-годишният младеж е фаворит да спечели до шест златни медала в Токио, докато Кати Ледецки, която спечели четири златни медала в Рио, които добави към колекцията си от отличия от Лондон 2012, се очаква да се състезава в до шест събития.

На олимпийския стадион ще се появи и шесткратният носител на титлата в спринта, носител на олимпийски медали, Шели-Ан Фрейзър-Прайс, както и шведският каскаджия Арманд Дуплантис.

Световният номер 1 по тенис в Сърбия Новак Джокович продължава преследването си на Златен Голям шлем, след като тази година спечели титлите на Откритото първенство на Австралия, Откритото първенство на Франция и Уимбълдън и се нуждае от титлите на Олимпийските игри и Откритото първенство на САЩ, за да завърши подвига си.

Но може би едно от най-очакваните изпълнения на Игрите в Токио ще дойде от 43-годишния трансджендър щангист Лорел Хъбард. Новозеландката Хъбард, която счупи националните рекорди за мъже като юноши, ще бъде първият транс-състезател, който ще се съревновава на Олимпийските игри в индивидуално състезание – категория до 87 кг при жените.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments