Хиляди предимно мирни демонстранти преминаха под формата на шествие през централната част на Токио по-рано днес в знак на протест срещу преврата в Мианмар, като много от тях носеха снимки на задържаната лидерка Аун Сан Су Чжи, пише „BBC“.
Според организаторите това е най-голямото подобно шествие в Япония до момента. Над 4000 души са взели участие в протеста, съобщиха организаторите, събрани в търговските райони Шибуя и Омотесандо, с лозунги, озаглавени „Помогнете ни да спасим Мианмар“ и „Спрете престъпленията срещу човечеството“. Полицейските сили в Токио заявиха, че все още не могат да определят точния брой демонстранти, забелязани на събитието.
Demonstrators hold placards during a protest against the military coup in Myanmar, in central Tokyo, Japan, February 14, 2021. REUTERS/Kim Kyung-Hoon #WhatsHappeningInMyanmar #tokyo pic.twitter.com/MLjCkFLsqq
— Wa Lone (@walone4) February 14, 2021
Идеята за протести в Япония дойде, след като десетки хиляди граждани излязоха по улиците на Мианмар рано днес в деветия пореден ден на недоволство. Няколко демонстрации вече бяха проведени в Япония след преврата на 1 февруари, организирани главно от граждани на Мианмар, които живеят в Япония.
Арестът на новоизбрания лидер на Мианмар Су Чжи трябва да приключи утре, а междувременно превратът продължава да е обект на критики от страна на редица западни държави, като САЩ дори обявиха някои санкции срещу управляващите генерали. Докато други правителства също обмислят подобни мерки, Япония и някои други азиатски страни едва ли ще прекъснат връзките си с Мианмар, предвид стратегическото значение на страната в региона.
#Myanmar citizens sending me pictures of people out in their #Yangon neighbourhoods telling me they’re watching out for/warning each other in community in case police/#military comes around to detain individuals. Pics of scene now sent to me for use #WhatIsHappeningInMyanmar pic.twitter.com/yRE8cMSkeR
— May Wong (@MayWongCNA) February 12, 2021
„Това е покъртително.“, сподели Тант Зау Хтун, на 45 години, родом от Янгон, а понастоящем служител в агенция за подбор на персонал. „Искам да се върна в Мианмар, за да се присъединя към тях, но не мога поради ситуацията – забраната за пътуване поради пандемията от COVID-19. Вместо това се присъединявам тук днес, за да направя каквото мога. “, добави той.
Някои от протестиращите носеха портрети на Су Чжи, а други носеха маски за лице и дори обеци с образа на лидерката. Повечето от тях запазиха мълчание по време на мирното шествие.
„Като гражданин на Мианмар, абсолютно не мога да приема военния преврат.“, твърди 27-годишният Тве Тве Тун, който работи в строителна компания. „Мисля, че всички жители на Мианмар, които се намират в Япония са на същото мнение.“, каза още той.