Токсичен газ излага на риск милиони хора в Близкия изток

0
55
Добиване на нефт
Снимка: Pixabay

Токсични замърсители, отделяни при изгарянето на газ, застрашават милиони повече хора, отколкото се предполагаше досега, разкри разследване на “BBC”.

Изгарянето на отработения газ при сондиране на нефт се извършва в целия Персийски залив, включително и в Обединените арабски емирства /ОАЕ/, които са домакини на тазгодишната среща на върха COP28, посветена на въпросите на климата.

Нови изследвания показват, че замърсяването се разпространява на стотици километри, влошавайки качеството на въздуха в целия регион.

ОАЕ забраниха официално така нареченото рутинно изгаряне на факели при добива на нефт преди 20 години, но сателитни снимки показват, че то продължава, въпреки потенциалните последици за здравето на жителите на страната и на тези в съседните държави.

Анализ за „BBC“ показва, че токсичните газове се разпространяват на стотици километри в региона. В рамките на изследването е анализирано и замърсяването от кладенци в Ирак, Иран и Кувейт. Всички засегнати държави отказаха да дадат публичен коментар по въпроса.

Петролните компании, които управляват обектите, включително гигантите BP и Shell, за които има данни, че са извършвали дейности по изгаряне, обявиха, че полагат усилия за ограничаване на тази практика.

Вчера екип на “BBC” разкри, че изтекли документи показват как ОАЕ са планирали да използват ролята си на домакин на преговорите на ООН за климата като възможност за сключване на споразумения за дейности, свързани с петрол и природен газ. Дейвид Р. Бойд, специален докладчик на ООН по въпросите за човешките права и околната среда, заяви, че констатациите на медията са следните:

„Много обезпокоителни. Големите петролни компании и държавите в Близкия изток нарушават човешките права на милиони хора, като не успяват да се справят със замърсяването на въздуха, предизвикано от експлоатацията на изкопаеми горива. Въпреки огромното човешко страдание, големите петролни компании и държавите, които добиват петрол, продължават да извършват обичайната си дейност с пълна безнаказаност и нулева отговорност.“

Според експерти изгарянето може да се избегне, а отровният газ може да се улови и да се използва за производство на електроенергия или отопление на жилища. Въпреки това, тази опасна практика продължава да се извършва по целия свят. Замърсителите от изгарянето на факели включват веществата PM2,5, озон, NO2 и бензо(а)пирен (BaP), които според международни данни, включително на Световната здравна организация (СЗО), при високи нива или продължително излагане са свързани с риск от развитие на инсулт, рак, астма и сърдечни заболявания. Глобалното изгаряне на факли е и основен източник на парниковите газове и метан, които затоплят планетата.

Преди две десетилетия националната петролната компания на територията на ОАЕ, „Adnoc“, управлявана от председателя на тазгодишната среща на върха за климата COP28, Султан ал-Джабер, се ангажира да прекрати „рутинното изгаряне“. Въпреки това оценка на сателитни снимки, направена от “BBC”, показва, че то се извършва ежедневно в офшорни зони. Понастоящем ОАЕ са един от най-големите източници на петрол за пазара в Обединеното кралство.

Надеждното измерване на замърсяването на въздуха, причинено от изкопаеми горива, е предизвикателство, а официалните данни са оскъдни. Известно е, че при всяко изгаряне се отделя определено количество вредни вещества. Учените в областта на околната среда комбинират тази информация с обема на изгорелия газ, който Световната банка публикува, за да изчислят общото замърсяване. След това симулация, базирана на текущите метеорологични условия, оценява как газовете се движат в региона.

Здравните експерти твърдят, че децата, изложени на повишени нива на тези токсични газове, са по-склонни да развият астма и постоянни хрипове, отколкото тези, които не са изложени, а респираторните заболявания са една от водещите причини за смъртност в региона, като процентът на астмата в ОАЕ е сред най-високите в света.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments