Токсичен смог задушава Пакистан и затваря градове

0
70
Смог
Смог. Снимка: Pixabay

Токсичният смог в Източен Пакистан разболя хиляди хора, принуждавайки властите да затворят някои градове до края на седмицата. Смогът във втория по големина град в страната Лахор достигна опасни нива. Правителството на провинция Пенджаб нареди училищата, офисите, моловете и парковете в три града, включително Лахор, да бъдат затворени до неделя, предава „BBC“.

През последните няколко дни индексът за качество на въздуха в Лахор, който измерва нивото на фини прахови частици във въздуха, се движеше около марката 400. Нивата на AQI на или под 100 обикновено се смятат за задоволителни. Лахор граничи с индийския град Амритсар.

Северна Индия също страда от въздействието на токсичния смог. Замърсяването на въздуха в индийската столица Делхи се повиши до тревожни нива. Във вторник индексът за качество на въздуха в индийската столица достигна 300, почти достигайки опасните нива от 301-500.

Някои жители на Лахор коментираха за „BBC“, че вредната атмосфера е често срещано явление, което е засегнало сериозно тяхното здраве и други ежедневни дейности.

„Чувстваме, че тази отровна атмосфера е станала част от живота ни“, каза продавачът Амир Хамза, чиято работа изисква да е навън и да се движи с мотоциклет през по-голямата част от деня.

„Ходя на различни места, за да продавам продукти и когато се прибера вкъщи след дълъг ден, очите ми са зачервени и раздразнени поради замърсения въздух. И от това страда работата ми, защото съм болен много често. В момента работя с настинка, възпалено гърло и кашлица“, каза той.

Сара Зийшан сподели, че нейната дъщеря на година и половина изпитва трудности при хранене и пиене на течности, тъй като смогът е довел до образуване на мехури около устата ѝ. Продължителното излагане на смог може да доведе до дългосрочни увреждания на здравето, включително рак на белия дроб.

Някои експерти смятат, че изгарянето на растителни остатъци при подготовката за зимния сезон на засаждане е ключова причина за замърсяването на въздуха.

Властите в Пакистан заявиха миналата седмица, че ще повдигнат въпроса пред индийските си колеги на дипломатическо ниво, съобщиха местни медии, без да дават повече подробности. Но експертите отбелязват, че точно както в Индия, фермерите в Пакистан също прибягват до изгаряне на стърнища, за да се подготвят за новия сезон на засаждане.

Медицинските заведения, хранителните магазини и бензиностанциите остават отворени в Пенджаб. Властите посъветваха жителите да носят маски, ако трябва да излязат навън. Екологът Рафи Алам каза, че правителствените политики, насочени към борбата със смога, са „направени набързо и нямат полза“.

„Докато не разпознаете проблема като проблем, как можете да го поправите? Спирането на водата или затварянето на училищата три дни в седмицата ще решат ли проблема със смога?“, пита той.

Според индекса за качеството на живота на въздуха, изготвен от Чикагския университет, замърсяването на въздуха съкращава живота на хората с почти 7 години в най-замърсените региони на Пакистан, включително Лахор.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments