На фона на разрастващата се в световен мащаб пандемия от коронавирус администратори от мнима здравна социална група в кодираното чат приложение Telegram твърдят, че притежават лекарство, което е прикривано от конвенционалната медицина. Въпросната субстанция е хлорен диоксид, нарична още “CD” или “MMS” съкратено от Чудотворен Минерален Разтвор. Групата обаче не разкрива подробности относно принципа й на действие, както и не предоставя научни доказателства за ефективността й, пише „Business Insider“.
“Колко капки от “CD” следва да приеме здрав човек или бременна жена, за да се предпази от заразяване с коронавирус”, пита член на групата.
“Няма максимално препоръчително количество, а единствено праг на толерантност. Има хора, които приемат между 24 и 80 капки на ден”, отговаря администратор на групата.
Псевдомедиците препоръчват капките да се разтварят в бутилка с вода и да се приемат през целия ден. Хлорният диоксид е вид токсична белина, която се използва за почистване и дезинфекция на повърхности. Американската Администрация по храните и лекарствата предупреждава, че субстанцията може да доведе до гадене, тежко повръщане, диария и да увреди черния дроб.
Практикуващият педиатър и член на медицинската група “Langone Huntington“ към нюйоркския университет “NYU” д-р Сара Сидики коментира за “Business Insider”, че макар и минимални количества от хлорния диоксид да се намират в чешмяната вода, препоръчваните в групата количества далеч надминават всякакви безопасни граници.
“Поемането на нерегулиран концентрат от белина може да доведат до сериозни увреждания на клетките при деца и възрастни”, предупреждава д-р Сидики.
Субстанцията попада във фокуса на големи онлайн здравни общности през последните няколко години. Привържениците на хлорният диоксид твърдят, че лекува редица нелечими заболявания и състояния, без да предоставят каквито и да е научни доказателства. С нарастващата заплаха от COVID-19 субстанцията все по-често е посочвана като превантивна мярка и дори като лечение за вирусното заболяване.
След забрана във Facebook и YouTube привържениците на белината намират убежище в Telegram. Манията по Чудотворния Минерален Разтвор води началото си от калифорнийската църква Генезис II, която е основана от Джим Хъмбъл в средата на деветдесетте години. Хъбъл твърди, че разтворът е лечебен, когато се приема в малки дози и за дълъг период от време. “Business Insider” направи опит да се свърже с Хъбъл, но не получи коментар.
Точният химичен състав на Чудотворния Минерален Разтвор не е напълно ясен, тъй като защитниците на разтвора понякога твърдят, че съдържа хлорен диоксид, а друг път – натриев хлорид, който се получава от смесването на хлорен диоксид с киселина.
Интернет се превърна в платформа ,чрез която поддръжниците на “MMS” да разпространяват в световен мащаб недоказаните лечебни свойства на разтвора. Силно развитата мрежа от привърженици на “чудотворния лек” заля YouTube с промотиращи видеа, като направи и опит да го продава във Facebook.
С популяризирането на разтвора здравните власти в редица страни от цял свят бяха принудени да излязат с изрични предупреждениея за употребата на препарата. Американската администрация по храните и лекарствата отправи нови предупреждения, след като бе белязан ръст на пострадалите от употребата на белината.
Д-р Сидики сравянва консумацията на хлорния диоксид с ефектите на натриевия газ, който е химично оръжие, използвано през Първата световна война. Той обяснява, че при приемане субстанцията причинява възпаление на стомашно-чревния тракт, като може да доведе до “изграняне и и възпаление на хранопровода, който не е способен да приема белинни разтвори”.
Следвайки редица забрани в страни като Ирландия и Канада, онлайн платформите Facebook и YouTube също забраниха промотирането на веществото. Нерегулираното чат приложение Telegram обаче се превърна в убежище за поддръжниците на “MMS”, където свободно да промотират субстанцията. За това сочат и записи, иззети от “Business Insider”.
В приложения като Telegram потребителите общуват в затворени групи с хора, на които имат доверие, като това може да доведе до опасна дезинформация на части от общество, коментират експерти. Собствениците на Telegram отказаха коментар по темата.
Фиона О’Лейри е активист, който в продължение на години се бори за правата на хората с аутизъм и се противопоставя на популяризирането на “MMS”. Субстанцията е представяна и като “лечение” за аутизъм, което е необратимо неврологично здравно състояние. Тя успяла да получи достъп до редица от социалните групи, промотиращи “MMS” в Telegram. О’Лейри сподели с “Business Insider” притеснителни снимки и съобщения, с които застъпниците на белината се опитват да се възползват от епидемията от коронавирус, за да я продават.
Една от групите се управлява от Кери Ривера – дългогодишен член на Генезис II. Групата е затворена, което означава, че само одобрени потребители могат да се присъединяват.
“Ривера е изгонена от Facebook и YouTube, благодарение на медии като “Business Insider”, коментира О’Лейри. “Въпреки това Кери извършва онлайн продажби в Telegram, като управлява и няколко групи. Докладвала съм ги редица пъти на собствениците на Telegram, но ответна реакция от тяхна страна няма”, споделя още тя.
“Кери Ривера твърди пред хората, че “MMS” може да излекува и COVID-19. Това е изключително опасно, тъй като хора могат да загубят животите си заради нейната безотговорност”.
От Центърa за превенция и контрол на заболяванията в САЩ съветват хората, изпитващи синдроми на COVID-19 като кашлица и температура, да останат по домовете си и да се свържат с лекар, като да търсят спешна помощ, само в случай че изпитват затруднено дишане. Към момента няма одобрени лечения или ваксини за респираторното заболяване.
В отговор на редица въпроси зададени от “Business Insider” относно свойствата на хлорния диоксид Ривера написа: “В случай че провеждате истинско медицинско проучване, по-добре се запознайте със лекарствените патенти, които включват хлорния диоксид. След като направите това, може и да поговорим. Междувременно аз съм заета да помагам на близките си”.
Ривера не отговори на последвалите въпроси.
Говорителят на Администрацията по храните и лекарствата Джеръми Кан коментира за “Business Insider”: “MMS” и всички сходни на него продукти не са одобрени от администрацията за диагностика, лечение и превенция на каквито и да е заболявания”.
Щатската Агенция за защита на околната среда е определила безопасни нива на хлорния диоксид от 0,8 милиграма за литър. Препоръчваното от Ривера количество е хиляди пъти по-високо. Във видео публикувано в групата на Ривера се твърди, че заразяването с коронавирус може да се предотврати и лекува с хлорния диоксид. Тя твърди, че може да се пие от бутилка, да се маже по устата и носа през деня, както и да се вдишва с инхалатор или да се взима с капкомер. “Business Insider” не откри доказателства, подкрепящи твърдението, че приемането на белината по подобен начин би било ефективно.
“Дори и да се разболеем, ще сме в хиперактивно състояние и ще можем да продължим нормално с живота си”, обещава още Ривера, препоръчвайки хората да приемат субстанцията едновременно по трите начина.
Д-р Сидики съветва всички хора да са мнителни към всички предлагани лечения за коронавирус, които не са преминали клинични тестове и не са одобрени от Администрацията по храните и лекарствата. Тя подчертава опасностите от приема на хлорен диоксид:
“Поемането на каквато и да е белина в нерегулирани количества е вредна и опасна – особено за децата и бременните жени”.
Но Ривера твърди, че белината лекува не само COVID-19. В продължение на години и без каквото и да е научни доказателства, тя маркетира хлоридната диоксидна белина като лечение за детски аутизъм и редица други заболявания. Най-шокиращите съобщения от затворената група са на родители, които споделят снимки на пораженията, които “MMS” е причинил на техните деца, надявайки се на отговори за случилото се. На някои от снимките се виждат цели парчета от чревна флора, повърнати от децата им, като родителите се опасяват, че това са последиците от белината върху храносмилателния тракт.
На други снимки се виждат обриви по различни части от телата на децата. В подобни случаи Ривера твърди, че обривите са вследствие на прекалено ускорената детоксикацията на организма.
Други родители споделят за повишена агресия при децата им, като съветът на Ривера е “тройна доза” и вливане на разтвора с “клизма”. В друг разговор от групата става ясно, че някои деца са вдигнали температура и са се разболели от лечението с “MMS”. Реакцията на Ривера е шокираща – драстично увеличаване на дозата, която може да е причината за заболяването на детето.
Д-р Сидики обяснява как поемането на хлорен диоксид или ненужните клизми могат да увредят детския организъм.
“Излагането на чревния тракт на белинен разтвор чрез клизма може да наруши и увреди и да доведе до химически изгаряния в стомашно-чревния тракт. Може да се стигне и до кървене и силно възпаление, както и до образуването стриктури”.
Ривера е след най-високопоставените поддръжници на “MMS” в Telegram, но далеч не е единствената. “Business Insider” установи и други групи в чат приложението, които промотират “магическия лек”, като някои от групите са обществени и свободнодостъпни. Най-голямата група е в Бразилия, като има над 1 000 члена.
О’Лейри е публикувала в блока си съобщения на нови членове, които твърдят, че субстанцията лекува заболявания като малария, повърхностни рани и инфекции, дори и заболявания сред животните. Бразилката група се ръководи от Лео Араухо, който споделя снимки със семейството си промотиращи “MMS”. В отговор на редица въпроси относно онлайн публикациите си, Араухо коментира за “Business Insider” в съобщение във Фейсбук, че:
“След повече от 24 години, от както субстанцията е открита няма починали от “MMS”. От друга страна множество хора от цял свят са излекувани благодарение на имунологичните способности на хлорния диоксид”.
В действителност обаче по данни на Администрацията по храните и лекарствата в Съединените щати има два смъртни случая, които се свързват с употребата на “MMS”.
Telegram допуска “MMS” да процъфтява
Поради разпространението на коронавируса в световен мащаб, неверните сведения и фалшивите лечения процъфтяват. От репортаж на “CNN” стана ясно, че затворени групи в “WhatsApp” са в основата на феномена. Telegram е другото огнище.
“В чат приложенията информацията се предава между лични познати, което ги превръща в изключително опасни”, коментира професорът по психология Том Буханан от университета Уестминстър в Лондон, който изследва разпространението на неверни сведения в социалните мрежи.
“Другият голям проблем при чат приложения като “WhatsApp” и Telegram комуникацията е лична и е много трудно да се извади на бял свят информацията, която се разпространява и да се опровергае, както се случва в прозрачни платформи като Facebook и Twitter”.
Telegram е основано от руснака Павел Дуров, който твърди, че е създал приложението в отговор на политическите репресии в родината му. Дуров защитава кодирането на комуникацията в приложението и отказа да регламентира разпространеното съдържание, позовавайки се на правото на свободна реч.
Липсата на регулация и сериозното кодиране на приложението привелче и вниманието на терористични групировки като “ИДИЛ”, както и на крайно десни екстремисти и дилъри на наркотици.
Google и Apple имат установени правила за забраната на вредни приложения, като в миналото са премахвали редица такава, а Apple временно спря Telegram в близкото минало. След вълна от остра критика Telegram се съгласи да предприеме мерки за затварянето на групи, използвани от членове на “ИДИЛ” за координиране на терористични нападения.
В миналото Apple също ограничи достъпа на своите потребители до някои от групите на Telegram. По конкретния случаи обаче Apple и Google отказаха коментар. Telegram на свои ред също не отговори на множеството молби за коментар.
Превод: Ивайло Йотов
Преди да започнете да пишете статии, прочетете каква е разликата между натриев хлориД и натриев хлориТ. Цялата ви работа такава. Двойкаджии!
Mms наистина помага,вие лъжете!!! Господ да ви съди! Задето изкривявате истината и злословите за Джим Хъмбъл и Кери Ривера!