Слой от токсична пяна покри части от свещена река близо до столицата на Индия в сряда, когато индусите се събраха на бреговете ѝ, за да отпразнуват религиозен празник, а някои поклонници се къпеха във водите, предава „CNN“.
Бялата пяна, смес от отпадъчни води и промишлени отпадъци, се образува през последната седмица в участъци от река Ямуна – приток на свещената река Ганг – която тече на около 855 мили (1376 километра) на юг от Хималаите през няколко щата. Токсичната пяна съдържа високи нива на амоняк и фосфати, което може да доведе до респираторни и кожни проблеми, според експерти. Покриването на реката с пяната съвпадна с „Чхат Пуджа“ – фестивал, посветен на бога на слънцето лорд Сурия. По-рано тази седмица някои индуси бяха забелязани да газят през токсичната пяна, като се хъпеха и се молеха в реката.
Поклонницата Гунджан Деви каза във вторник, че няма друг избор, освен да се къпе в замърсените води. Пред „Ройтерс“ жената сподели:
„Водата е изключително мръсна, но нямаме много възможности. Ритуал е да се къпем във водно тяло, така че дойдохме тук да се къпем.“
Според Press Trust of India, 15 лодки са били разположени от правителството за отстраняване на пяната, но експертите се опасяват, че тя вече е причинила значителни щети.
„Реката в участъка на Делхи е екологично мъртва река“, каза Бхим Сингх Рават от Южноазиатската мрежа за язовири, реки и хора (SANDRP). Той добави:
„Няма риба или сладководни птици. Това е така от години.“
Замърсените реки в Индия
В продължение на десетилетия участъци от Ямуна са засегнати от изхвърлянето на токсични химикали и непречистени отпадъчни води. В няколко участъка реката изглежда тъмна и тинява, докато пластмасовите отпадъци очертават бреговете ѝ. Реката е най-замърсена в районите около Делхи, поради гъстото население на града и високите нива на отпадъци. Само 2% от дължината на реката преминава през столицата, но Делхи допринася с около 76% от общото замърсяване на реката, според правителствен комитет за наблюдение.
Рават от SANDRP каза, че замърсената река засяга хората, живеещи в няколко града надолу по течението, включително Фаридабад, Нойда и Агра. Той потвърди:
„Хиляди селяни вземат вода за напояване от реката, носят кофи в реката за къпане и пиене.“
През 2017 г. подобно изглеждаща пяна се появи на езерото Вартур в южния град Бангалор. Силни пориви на вятъра разнасяха пенливия химически коктейл по пътищата. Същата година езеро в Бангалор избухна в пламъци, което според експертите се дължи на следи от петрол във водата.