Токсичната тайна на водорода тревожи жителите на град в Северна Франция

Проведените лабораторни тестове показаха, че местните яйца съдържат коктейл от потенциално опасни PFAS или така наречените „вечни химикали“

0
53
Водород, водорода
Водород. Снимка: Пиксабей

Това лято жителите на северния френски град Вилер-Сен-Пол получиха тревожно предупреждение – не яжте яйцата на кокошките в района, информира „Politico“. Проведените лабораторни тестове показаха, че местните яйца съдържат коктейл от потенциално опасни PFAS или така наречените „вечни химикали“ – група изкуствени вещества, които не се разграждат и могат да причинят сериозни здравословни проблеми, включително рак, увреждане на черния дроб и проблеми с фертилносттта.

Въпросът, който веднага изниква, е как тези токсични химикали са попаднали в яйцата? Отговорът все още не е напълно ясен, но подозренията падат върху близката фабрика, управлявана от американския химически гигант Chemours. По ирония на съдбата именно компанията Chemours е провела тестовете в рамките на споразумение с регионалните власти. Запазването на доверието на местните жители е било особено важно за компанията по това време, тъй като тя е планирала разширяване на дейността си на стойност 186 млн. евро, за да започне да произвежда PFAS химикали, които са от съществено значение за производството на зелен водород – гориво без въглеродни емисии, което понастоящем е от ключовa важност плановете на Европа за декарбонизация.

„Когато чухме, че ще има мащабни инвестиции в местната фабрика, всички смятаха, че проектът е много добра новина“, обясни в интервю заместник-кметът на града Александър Уизил, като изтъкна като позитивно явление създаването на работни места и ползата за климата. Той си спомня, че, след като вестникарските репортажи са разкрили информация за „вечното замърсяване с PFAS“, настроението сред хората, живеещи там, рязко се променило. Причината не е само в резултатите от тестовете, проведени наскоро. През 2023 г. разследване на вестник „Le Monde“ също е разкрило наличие на замърсяване с PFAS в района. Това е накарало началника на местните власти да се допита до мнението на френското министерство на околната среда.

„Преди общината да се ангажира допълнително с този проект, вашите отговори на различните ни въпроси с цел превантивно мерки са от съществено значение, за да разсеем всякакви съмнения относно безопасността на сегашното съоръжение и предложеното му разширение“, гласи писмо, адресирано до министерството.

Регионалните власти твърдят, че не знаят дали замърсяването идва от фабриката на Chemours, като посочват, че някои от видовете PFAS химикали, които са открити в яйцата, включително тези с най-висока концентрация, не са свързани с фабриката, въпреки че други от тях са. Предстои да бъдат направени допълнителни тестове, за да бъдат заключенията по-надеждни. Това обаче не успокоява местните политици и жители, като някои от тях се опасяват, че увеличаването на производството на PFAS само ще увеличи риска от замърсяване.

В основата на този спор стои дълго трупано напрежение, което вече се проявява по целия свят. Тъй като развитите страни бързат да разработят нови технологии в опит да спрат катастрофалното изменение на климата, много от тези технологии се оказват с непредвидени негативни ефекти, които сами по себе си създават сериозни рискове, някои от които, като тези, свързани с PFAS, науката едва сега започва да разбира.

Недоволство срещу зеления водород

В рамките на предложението на ЕС за постепенно премахване на химикалите, което е в процес на изготвяне, на водородния сектор е даден срок от 12 години да намери по-безопасни алтернативи. Въпреки че на пазара засега има „много малко“ алтернативи на химикали като Nafion, предложеният срок е разумна времева рамка за намиране и изпитване на нови вещества, твърди Йонатан Клеймарк от неправителствената организация „ChemSec“, занимаваща се с политиката в областта на химикалите. Самото предложение на ЕС все още го делят няколко години от превръщането му в закон.

Някои алтернативи биха могли дори да бъдат по-ефективни, твърди Каролин Клозе, изследовател в института „Hahn-Schickard“, която работи по разработването на алтернатива, която не е свързана с PFAS. Тя обаче предупреждава, че ще отнеме много време, за да се разшири производството.

Що се отнася до град Вилер-Сен-Пол, проектът на компанията Chemours все има шанс за развитие, но при условия, договорени с общината. Тя ще продължи да извършва ежедневен мониторинг на химическата безопасност и да споделя резултатите публично.

Ясна е датата, на която ще се проведе общо събрание на ВКС и ВАС за избор за съдия в Конституционния съд

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments